Spor ve eğlence sektörünün en büyük anlaşmalarından birine imza atıldı. Dünyanın en zenginleri arasında gösterilen John Malone‘a ait medya şirketi Liberty Media, Formula 1‘i 4.4 milyar dolara Bernie Eccleston‘dan satın aldığını açıkladı.

Bu resmi açıklamayla birlikte şirketin yeni sahibine yönelik spekülasyonlar da sona erdi.  Formula 1‘i 40 yıldır yöneten 85 yaşındaki başkanı Bernie Ecclestone, bundan sonraki süreçte organizasyonun üst düzey yöneticisi (CEO) olarak çalışacak. Başkanlık görevine ise ABD medya şirketi 21st Century Fox‘un asbaşkanı Chase Carey getirilecek.

Liberty Media’nın spor alanındaki ilk faaliyeti bu değil. Şirket daha önce de farklı spor ve eğlence işlerinde yer aldı.

Hisselerin tamamı için onay bekliyor

Kişisel serveti 7.1 milyar dolar olan iş adamı John Malone’nun sahibi olduğu şirket ilk aşamada dünyanın en büyük motor sporları yarışında azınlık hissesi alacak.

Anlaşma resmen doğrulanırken, tüm işlemlerin bitmesi ve Formula 1’in tamamen Liberty Media‘ya ait olma sürecinin 2017’nin ilk çeyreğinde biteceği kaydedildi. Satış, anlaşmanın düzenleyicilerin onayından geçmesi sonrasında tamamlanacak.

Satın almanın toplam maliyeti 8 milyar dolar ancak, Liberty Media, yeni anlaşma kapsamında Formula 1‘e 4,4 milyar dolar öz kaynak yatırımında bulunacak ve Formula 1‘in 4,1 milyar dolarlık borcunu da sahiplenecek.

Tarihin en büyük anlaşmalarından biri

BBC’de yer alan bir analizde, bu anlaşmanın spor tarihinin en büyük anlaşmalarından ve F1 tarihinin en önemli gelişmelerinden biri olduğuna işaret edildi.

Liberty Media CEO’su Greg Maffei, “Formula 1’in bir parçası olmaktan dolayı çok heyecanlıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Formula 1’in efsane patronu Ecclestone;

Liberty Media ve Chase Carey’e Formula 1’e hoş geldiniz demek istiyorum onlarla çalışmak için sabırsızlanıyorum.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap