Genellikle topluluk halinde durgun sulara sahip göl, tuz gölü, ya da lagünlerde yaşamayı tercih eden ve Afrika, Güneybatı ve Orta Asya, Güney Avrupa Güney ve Orta Amerika‘da kendisini gösteren Flamingolar, genellikle tek ayak üzerindeki duruşlarıyla tanınırlar. Bunun nedenini merak eden bilim insanları ise konuyu aydınlatmak için kolları sıvadı ve bu duruşun sebebine ilişkin oldukça ilginç sonuçlara ulaştı.

Flamingoların neden genelikle tek ayak üzerinde bir duruş pozisyonu sergilediğini merak eden ABD‘li bilim insanları, flamingoların tek ayakları üstünde durarak daha az enerji harcadığını açıkladı.

Bu kapsamda devam ettirilen çalışmalar neticesinde; ABD‘de bir grup araştırmacı, flamingoların tek ayak üzerindeki duruş pozisyonları sayesinde aktif olarak kaslarını çalıştırmalarına gerek olmadan, enerjilerini kendilerine saklayabildiklerini keşfetti.

Araştırmanın ABD‘nin Georgia Teknoloji Enstitüsü‘nde devam ettiği sırada bilim insanları, hem yaşayan hem de ölü kuşlar üzerinde yaptıkları deneyler sonucunda; flamingo kadavralarının bile hiçbir destek almadan tek ayak üzerinde durabildiğini fak etti.

Araştırmacılar tarafından “pasif yerçekimsel duruş mekanizması” adı verilen durum hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Young-Hui Chang, “Kuşa önden baktığınızda, tek ayakları üzerinde durduklarında diğer ayağın doğrudan bedeninin altında, yatay ve içe dönük durduğunu görürsünüz. Bu, ayakta durma mekanizması için ihtiyaç duyduğunuz duruş” ifadelerini kullandı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap