Küresel piyasalarda esen olumsuz havanın yanı sıra içeride yaşanan gelişmeler finansal piyasaları kelimenin tam anlamıyla yangın yerine çevirmiş durumda.

ABD Merkez Bankası FED’in aralık ayında faiz artırımına neredeyse kesin gözüyle bakılması, Avrupa Merkez Bankası’nın parasal gevşemeyi beklenenden erken sonlandıracağı yorumları, Deutsche Bank sorunu ve Brexit’in Avrupa ekonomisini olumsuz etkileyeceği yorumları başta Avrupa olmak üzere küresel piyasaları zorluyor. İçeride ise OHAL’in 3 ay daha uzatılması ve Merkez Bankası’nın bu ortamda faiz indirimlerini sürdüreceği beklentisi de eklenince doların 3.06 TL’yi aştığı günlerden geçiyoruz. Üstelik, Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi notu “yatırım yapılabilir” seviyenin altına çekileli henüz iki hafta biler olmamış.

Türk bankalarına güven sürüyor

Böyle bir ortamda Türkiye ekonomisi için en fazla sorulan soruların başında başta bankalar olmak üzere Türk şirketlerinin yurt dışından kaynak bulmasında sorun yaşanıp yaşanmayacağı idi. İşte finansal piyasaların bu kadar fırtınalı olduğu bir ortamda iki Türk bankası yurt dışı piyasalardan toplam 2.8 milyar doların üzerinde kaynak sağlamayı başardı. Bu da Türk bankalarına uluslararası piyasada duyulan güveni gösteriyor.

Yap Kredi’ye 1 milyar dolarlık sendikasyon

Yapı Kredi, bugün, 14 ülkeden 33 bankanın katılımıyla 1 milyar 150 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladığını duyurdu. Bankadan yapılan açıklamaya göre, dış ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisi, 233 milyon 500 bin dolar ve 817 milyon 250 bin euro olmak üzere iki ayrı döviz cinsinden temin edildi. 367 gün vadeli olarak alınan sendikasyon kredisinin maliyeti, libor + yüzde 1,10 ve euribor + yüzde 1 olarak gerçekleşti. Sendikasyon kredisi ile uluslararası piyasalarda fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesinde istikrarlı ve başarılı performanslarını sürdürdüklerini belirten Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın şu değerlendirmede bulundu;

Global ve yerel ölçekte piyasaların dalgalı olduğu bu dönemde sağladığımız sendikasyon kredisi Türkiye ekonomisine ve Yapı Kredi’ye duyulan güvenin önemli bir göstergesi niteliğinde. Yapı Kredi olarak yılbaşından bu yana sürdürdüğümüz çalışmalar sonucunda 2016 yılında toplam 2 milyar 650 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağlamış olduk. Sendikasyon ve diğer finansal enstrümanları kullanarak ihracatı ve ülke ekonomimizi desteklemeye müşteri odaklı bankacılık anlayışımız çerçevesinde devam edeceğiz.

Sendikasyon anlaşmasının koordinatörlüğünü Emirates NBD Bank PJSC ve Mizuho Bank Ltd., düzenleyiciliğini Mizuho Bank Ltd., aracılığını ise Unicredit Bank AG. üstlendi.

VakıfBank 1 haftada 1 milyar 725 milyon dolar fon temin etti

VakıfBank ise yurt dışından bir haftada 835 milyon dolar sendikasyon kredisi, 890 milyon dolar da seküritizasyon işlemi olmak üzere toplam 1 milyar 725 milyon dolar fon temin ettiğini açıkladı.

Bankanın yılbaşından bu yana yurt dışından sağlamış olduğu toplam fon tutarı ise 4 milyar dolar seviyesine yükseldi. VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan yaptığı açıklamada, şu değerlendirmede bulundu;

Söz konusu kredilere katılım sağlayan tüm muhabir bankalarımıza teşekkür ediyorum. Bu krediler, hiç şüphesiz ki, Türkiye ekonomisine, Türk bankacılık sektörüne ve bankamıza duyulan güveni bir kez daha teyit etmiştir.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap