Finlandiya eğitim sisteminde gittiği değişiklik ile müfredat yerine öğrencilerin kariyerlerini daha iyi şekillendirebilecek bir program tasarlıyor.

Finlandiya’nın mevcut eğitim sistemi uluslararası sıralamada her zaman ilk 10’da gösterilir ve birçok kurum tarafından dünyanın en iyisi olarak adlandırılırdı. Fakat, yetkililer bununla sınırlı kalmayıp bir adım daha ileri gitmek istedikleri için devrim niteliğinde bir öğrenim sistemi tasarladılar.

Finlandiyalı yetkililer okullarda müfredat üzerine işlenen fizik, kimya, matematik, edebiyat, coğrafya gibi derslerin kalkması ve öğrencilerin meslek tercihlerine göre kendi istekleri doğrultusunda oluşturulacak birey odaklı bir sistem getirilmesi konusunda anlaştı.

Helsinki’deki Eğitim Bakanlığı’ndan Marjo Kyllonen yapılan değişiklikleri böyle açıkladı;

Günümüzde hala 1900’lerin başından beri kullanılan eğitim sistemiyle öğrencilerin öğrenimine katkı sağlamanın yanlış olacağını düşündük. Fakat şu anki ihtiyaçlar geçtiğimiz yüz yıldan çok farklı. Bu yüzden mevcut eğitim sisteminde yeniliğin şart olduğuna inanıyoruz.

bilgisayar-egitim

Teker teker her konuyla ilgilenmek yerine öğrenciler olaylar ve fenomenler üzerinden konular arası eğitim anlayışıyla öğrenim görebilecek. Örneğin, İkinci Dünya Savaşı’nı sadece tarihi açıdan incelemekle kalmayıp buna coğrafya ve matematik bilgilerini de ekleyebilecek. Yeni konseptler geliştiren sistemde “Kafede çalışmak” gibi seçenekler olacak ve İngilizce, ekonomi ve iletişim bilgilerini kapsayan bir program yaratılacak.

Öğrencilerin kendi istekleri üzerinden çalışma sistemlerini belirleyeceği öğrenim ilk olarak 16 yaşındaki öğrenciler tarafından denenecek. Bu sayede bir dersi tümüyle geçmek gibi zorunlulukların olmadığının altını çizen yetkililer, öğrencilerin “Bu konuyu ne için öğreniyorum” diye sormayı öğreneceğini açıkladı.

Geleneksel öğretmen öğrenci ilişkileri de bu sistemin gelişiyle değişecek. Öğrenciler soru cevaplamak için seçilmeyi beklemek yerine küçük gruplar halinde soruyu tartışabilecek. Değişimlerin 2020 yılında tamamlanacağı düşünülüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap