Hollywood sinemasında uzun yıllardır kullanılmaya devam eden özel efekt teknikleri sayesinde, izleyiciler oldukça başarılı yapımlarla karşı karşıya kaldı. Teknolojinin ilerlemesi de özel efekt teknoloji sayesinde oluşturulan eserlerin daha gerçekçi bir hal almasını sağlaması sayesinde, neredeyse green screen kullanılmayan bir alan kalmadı. Peki green screen olarak nitelendirilen yeşil perdeler temel olarak ne işe yarıyor ?

Çoğu YouTuber tarafından da tercih edilen green screen prodüksiyonun, kısa bir süre içerisinde bu kadar tercih edilmesinin nedeni ise oldukça basit.

Prodüksiyon maliyetini düşürdüğü, zamandan tasarruf ettirdiği ve çekilmesi imkansız sahneleri çekmeye imkan tanıyan “green screen” veya “blue screen” tekniğinde yeşil ve mavinin tercih edilmesinin en önemli nedeni, bu renklerin ten rengine en uzak renkler olması. Bu özellik ise post-prodüksiyon aşamasında arka plan ile gerçek oyuncunun ayrılması işlemi sırasında önem kazanmaktadır. Çünkü ten renginde olmayan renk, bilgisayar tarafından daha çabuk ayrıştırılacak ve daha iyi sonuç verecektir.

Önceden kullanılan bu teknolojide oyuncuların daha kolay saptanabilmesi için kamera sabit tutulurken günümüzde; arkaplanax” işaretleriyle yada düzgün aralıklı tenis toplarıyla referans noktaları konulmakta ve bu yardımcı noktalar aracılığıyla bilgisayarlar, arka planı ve öndeki aktörü çok daha rahat bir şekilde saptayabilmektedir.

Kısacası “green screen” veya “blue screen” teknolojisinin temelinde: bütün renk sisteminin oluşturan RGB yatıyor. Bu renk sistemi tüm renkleri ve tonları oluştururken Kırmızı, Yeşil ve Mavi‘yi ana renkler olarak kabul ediyor. Telefonlarımızın ekranından, evlerimizdeki LCD televizyonlara kadar bütün cihazlarımızın ekranı bu renk sistemi temelli çalışıyor.

Diğer tüm renkler ve tonlar böylece 3 ana renk tarafından oluşturuluyor. Bu sebeple bu özel tekniğin uygulanmasında sıklıkla Yeşil, bazen de Mavi kullanılıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap