Hindistan ve Nepal'de son zamanlarda gerçekleşen yoğun yağış yalnızca geçtiğimiz birkaç gün içerisinde can kaybına sebep olurken, 2.3 milyon insanı da evlerinden etti. Neyse ki Rapti Nehri taştığı esnada Sauraha'yı ziyaret eden 600 kişiye bir zarar gelmedi. Bunun sebebi ise Chitwan Ulusal Parkı'ndaki fillerin bu insanları güvenli noktalara ulaştırmış olması.

Sauraha'daki hotel sahipleri grubunun başkanı Suman Ghimire açıklamasında, "300 civarı turist fillerin sırtında bölgeden ayrılarak ya da yakındaki traktörlerin yardımıyla bölgeden kurtarıldı ve dün Bharatpur'a ulaştırıldı. Geri kalanlar ise bugün güvenli bölgeye ulaştırıldılar" dedi. İlginç taşıma yöntemi afet göz önüne alındığında kritik önem taşıyordu çünkü süratle ilerleyen sel restoran ve hotelleri tanınmaz hale getirdi.

605 gergedana ev sahipliği yapan Chitwan Ulusal Parkı, dünyada nesli tükenmekte olan tek boynuzlu gergedanların en çok sayıda bulunduğu Assam's Kaziranga Ulusal Parkı'na göre daha iyi durumda. Reuters'in haberine göre; Kaziranga Parkının yüzde 90'ı sular altında. Hayvanlar ise daha yüksek noktalara ulaştıkları için iyi durumda.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap