Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte daha önce ABD Başkanı Barack Obama‘dan Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis‘e kadar birçok isme ettiği hakaretlerle gündeme gelmişti.

Duterte, uçakta herkes uyurken gökyüzüne baktığını ve “Eğer kötü konuşmayı bırakmazsan bu uçağı hemen düşürürüm” diye bir ses duyduğunu iddia etti. “Kendi kendime ‘bu da kim’ dedim. Tabii ki Tanrı’ydı” şeklinde konuşan Duterte, yaşadığı olayın ardından bir daha küfür, hakaret ve kötü sözler kullanmayacağına dair tanrıya yemin ettiğini söyledi.

Duterte, tanrıya verilen sözün Filipinler halkına da verilmiş bir söz olduğuna inandığı için yaşadığı olayı anlattığını belirtti.

Söz konusu Duterte oldu mu garip kaçmıyor

Aslında bu Duterte gibi bir lider için garip bir açıklama değil. Duterte‘nin uyuşturucu kullanımına yönelik aldığı sert kararlar ve uygulamalar batı medyası tarafından fazlasıyla eleştiriliyor. Aldığı anlık kararlarla hareket eden bir lider olan Duterte, Obama‘nın Filipinler‘i ziyaretinden saatler önce onu eleştirmiş ve küfür etmişti. Bu nedenle Obama gezisini iptal etmiş ve Filipinler‘e nota vermişti.

Daha sonra Duterte Çin ile yakınlaşmış, Çinli liderleri ülkesine davet edip, “Dünyada Çin, Rusya ve Filipinler bir araya geldi mi? Bizi kimse durduramaz” minvalinde sözler sarf etmişti.

Duterte‘nin aldığı bu karardan sonra ABD ile nasıl ilişkiler kuracağı ise merakla bekleniyor.

Kaynak: Al Jazeera ,CNN


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap