Bankacılık kulislerinde iki Türk patronun Londra‘daki ortaklığı konuşuluyordu. Son olarak Business HT yazarı Cüneyt Başaran, bu konuyu köşesine taşımıştı. O iki ismin Ferit Şahenk ve Murat Özyeğin olduğu ortaya çıktı.

Haberi köşesinden isim vermeden duyuran Cüneyt Başaran, şunları söylemişti;

Türkiye’de de bankacılık yapan 2 önemli aile/grup Londra’da “yatırım bankası” kurmak için son hazırlıklarını yapıyormuş. Bankacılığı çok iyi bilen bu iki grubun ortak kuracağı “Londra merkezli Türk yatırım bankası”nın seneye açılacağından ve başında çok iyi Türk bankacılarının olacağından bahsediliyor.

Dünya gazetesinin haberine göre, Londra‘da bir banka için ortaklık hazırlıklarına başlayan isimler Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin.

İki isimde bankacılık konusunda deneyimli. Garanti Bankası ile bankacılık deneyimi kazanan Şahenk son dönemlerde ağırlığını yeme-içme sektörüne verebilmek için hisselerinin bir kısmını BBA‘ya satmıştı. Özyeğin ise Rusya‘da bankaya sahipti.

Adı henüz açıklanmayan Şahenk ve Özyeğin ortaklığındaki banka, fon yönetimi ve yatırım bankası olarak konumlandırılacak.

200 milyon pound sermaye ile kurulacak bankanın genel müdürlük koltuğunda Garanti Bankası’nın eski Genel Müdürü Ergun Özen‘in oturması bekleniyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap