Okullarda müfredat olarak matematik ve fen bilimleri öğrenen çocuklar hayatlarının ilerleyen dönemlerinde mühendislik, teknoloji ve bilim konularında çalışmalar yapıyor. Yeni yapılan bir araştırmaya göre ise çocuklara bu konularda çalışma yapmadan önce felsefe öğretmek daha doğru olabilir gibi duruyor.

İngiltere’de 9 ve 10 yaş gruplarındaki çocukların haftada bir kere yılda her hafta olmak koşuluyla felsefe dersi almasının çocukların ileride aldığı matematik ve edebiyat derslerindeki yeteneklerini geliştirirken daha başarılı olmasına yardımcı olduğu belirtildi.

İngiltere’de 3 binden fazla çocukla 48 okulda yapılan araştırmada felsefe üzerine haftalık tartışma derslerine katılan çocuklar gerçekler, adalet, arkadaşlık ve bilgi üzerine konuşmalar gerçekleştirdikleri takdirde soru sorma yeteneklerinde ve birbirlerinin düşüncelerine saygı duymaları konusunda önemli gelişmeler gösterdikleri belirtiliyor.

Felsefe dersi alan öğrencilerin matematik ve okuma dersleri aldıklarında notlarının öncekilere göre büyük oranda arttığı ortaya çıktı. Felsefenin sözel ya da sayısal yetenekleri geliştirmede doğrudan etkisi olmasa da, diğer derslere büyük katkı sağlandığı gözle görülebiliyor. Öğretmenler ayrıca felsefe dersleri alan öğrencilerde özgüven artışı ve dinleme yeteneğinde gelişme gözlendiğini de söylüyor.

Matthew Lippman tarafından geliştirilen öğrenim yeteneklerinin artması için felsefe diyaloglarının kullanması yöntemi 1970’lerde Amerika New Jersey’de kullanılmaya başlanmış ve 60 farklı ülkeye yayılmayı başarmış.

Programda Plato ve Kant gibi büyük filozofların metinleri okutulmuyor fakat hikayeler, şiirler ve film kliplerini tartışarak bunun üzerinden diyaloglar yürütüyor.

Programdan elde edilen sonuçlara göre 15 yaşındaki İngiliz çocukların yüzde 63’ü sınavlardan daha iyi sonuçlar aldığı açıklandı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap