Piyasalar Fed ile yatıyor Fed ile kalkıyor. Her yerde ‘Fed kritik kararı açıkladı’, ‘Fed’den faiz kararı geldi’, ‘Fed ne dedi?’ gibi haberleri okuyor, finans dünyasından biraz uzaksak bunun ne demek olduğunu derinden merak ediyoruz. ABD Merkez Bankası olan Federal Reserve,yani kısaca Fed, dün de Temmuz ayı tutanaklarını açıkladı. Buna göre; Fed yetkililerinin faiz artırımı konusunda hem fikir olmadığı, ancak bu yıl içinde yeni bir faiz artırımına da açık kapı bırakmadıkları görüldü.

Bu ne demek ve de bizim cebimizi nasıl etkiliyor?

Fed, konut krizinin patlak verdiği 2008 yılında sonra ülkede faizleri düşerek ekonomisine destek vermek istedi. Yani faizleri düşürüp ABD halkının elindeki parayı, mevduata yatırmak yerine yapacakları alışverişlerle ekonomiye aktarmasını istedi. Durum bir ara o kadar kötü oldu ki faizleri sıfır seviyesine kadar indirdi. Bu da bir yatırımcının bankaya koyduğu paradan hiçbir şey kazanmaması anlamına geliyordu.

Ancak ABD ekonomisinin canlanmasıyla birlikte faiz artırımları gelmeye başladı. Fed Aralık ayında son 10 yılda ilk kez faizi sıfır seviyelerinden biraz daha yüksek bir seviyeye çekti ve bu piyasalarda olay yarattı. Çünkü Fed’in faizleri sıfıra çekmesinden sonra ABD’de aradığını bulamayan yatırımcılar aralarında Türkiye’nin de bulunduğu daha yüksek faiz veren ülkelere akın etti.

Fed yetkililerinin bu yıl içinde yeni bir faiz artımı kararı vermesi, yatırıcıların ekonomik anlamda daha fazla güven veren ABD’ye dönmesi ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerden çıkması anlamına geliyor.

Peki Fed yetkilileri ne dedi?

Temmuz ayı toplantısına dair dün açıklanan tutanaklara göre bu yıl için yeni bir faiz artırımı hala ihtimaller dahilinde. Ekonomistler ise bu konuda fikir ayrılıkları yaşıyor.

Faiz artırmak için en iyi ihtimal Eylül ayı olarak görülüyor, ancak dünkü tutanaklara göre Fed yetkilileri faiz artışı için ekonomide daha fazla güven veren veri olmasını bekliyor.

ABD’de Kasım ayında Başbakanlık seçimi gerçekleşecek. Bu yüzden Kasım’dan önce faiz artışının gelmesi daha büyük ihtimal olarak gösteriliyor.

Faizin yükselmesi doların da yükselmesi anlamına geleceğinden, Türk Lirası bu yükselişten zarar görebilecek para birimleri arasında yer alıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap