ABD Merkez Bankası (Fed), dünya piyasalarının merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Beklentiler faiz oranlarının sabit tutulması yönündeydi, sonuçta beklentilerin boşa çıkmadığını gösterdi.

Fed’in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi‘nin (FOMC) eylül toplantısı sona erdi. İki gün süren toplantının ardından yayınlanan karar metninde, FOMC üyelerinin politika faizini yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını 3’e karşı 7 oyla aldığı bildirildi.

Toplantının karar metninde, “Ekonomik görünüme ilişkin yakın vadeli riskler aşağı yukarı dengelenmiş gözüküyor” ifadesine yer verilmesi, Fed‘in yakında faiz artışına gideceğine yönelik sinyallerden biri olarak yorumlandı.

Fed ekonomik tahminlerini güncelledi

ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed yetkilileri, bu yılki ortalama büyüme tahminini yüzde 2,0’den yüzde 1,8’e indirdi. Fed‘in gelecek iki yıla yönelik büyüme beklentisi yüzde 2’de sabit bırakılırken, ilk kez açıklanan 2019 projeksiyonu yüzde 1,8 olarak belirlendi.

Piyasalar faiz kararı ve projeksiyonları fiyatlıyor

  • Fed’in faizleri sabit tutma kararı öncesinde 1,1158 seviyesinde seyreden euro/dolar paritesi, şu sıralar 1,1168’e çıktı. Dolar/TL paritesi ise uluslararası piyasalarda 2,9735’ten 2,9694’e geriledi.
  • Altının ons fiyatı kararlar takiben 1.325,95 dolardan 1,330 dolara yükselirken, ABD 10 yıllık devlet tahvili faizi yüzde 1,70’den yüzde 1,67’ye indi.
  • Açıklama öncesi sınırlı artışla işlem gören ABD borsaları, toplantının karar metnini takiben fazla değişmedi. Şu sıralar, Dow Jones Endeksi yüzde 0,16, S&P 500 Endeksi yüzde 0,26, Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 0,18 yükselişle işlem görüyor.
  • Brent tipi ham petrolün varil başına fiyatı ise 46,77 dolardan 46,80 dolara yükseldi.

“Ekonomide aşırı ısınma riski yok”

Fed Başkanı Janet Yellen, Fed‘in faiz artırmamak için mazeret aradığı yönündeki eleştirilerine şöyle karşılık verdi;

İş gücü piyasası birçok FOMC üyesinin tam istihdam olarak kabul ettiği seviyeye ulaştı ancak daha önce de belirtiğim gibi emek kullanımına yönelik diğer göstergeler yılın başından bu yana çok değişmedi. Bu kötü haber değil çünkü iyileşen emek piyasasının daha fazla insanı çektiğini gösteriyor. Piyasanın işsizlik oranını düşürmeden daha fazla insanın geri dönmesini sağlama kapasitesi sevindirici. Dolayısıyla iş gücü piyasasında şu an ekonomide aşırı ısınmaya işaret eden bir durum yok.

Yellen, ayrıca enflasyonun hala Fed‘in yüzde 2 hedefinin altında seyrettiğini hatırlattı.

Başkanlık seçimleri kararı etkilemeyecek

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin Fed‘in kararlarını etkilemeyeceğinin altını çizen Yellen, kasım ayı FOMC toplantısının “canlı” olacağını sözlerine ekledi.

Fed’in para politikalarını belirleyen FOMC’nin yıl bitmeden düzenlenecek iki toplantısının tarihleri 1-2 Kasım ve 13-14 Aralık. ABD’de başkanlık seçimleri ise 8 Kasım’da yapılacak.

Fed kararı Türkiye için ne anlama geliyor?

Fed faizleri değiştirmemesinin ardından pozitif bir seyir izlerken, yurt içinde bugün açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı takip edilecek.

  • Yurt içinde dün 2,9881’i gören dolar/TL’nin Fed kararının ardından düşüşe geçerek bu sabah 2,9508’e kadar gerilemesinin açılışta pay piyasalarını pozitif etkilemesi bekleniyor.
  • Bugün TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak faiz kararının takip edileceğini dile getiren analistler, BIST 100 endeksinin 79.000 seviyesinin üzerini test edebileceğini tahmin ediyor.
  • PPK’nın faiz kararına ilişkin gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin tamamı marjinal fonlama oranında (faiz koridorunun üst bandı) indirim bekliyor.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap