Mart 2016‘da kurulan Faydata Bilgi Teknolojileri Şirketi, ilk projesi faydabul.com‘u hayata geçirdi. Girişim, Trabzonlu iş adamı Süleyman Keleş‘ten 1 milyon dolarlık yatırım aldı. Faydabul, bu yatırım sayesinde Trabzon‘daki merkezinde operasyon alanını genişletti ve hızla büyüdü.

Pazar yeri olarak alıcı ile satıcıları buluşturan Faydabul, firmalar için potansiyel müşterilere ulaşabilecekleri imkanlar sunuyor.

CEO‘su Kenan Altun girişim hakkında şunları söyledi:

Her icat bir ihtiyaçtan doğar. Bizimki de öyle gerçekleşti desem tam yerinde olur. Faydabul.com projesi, arka planda uzun süre ev arayıp ve en sonunda bu böyle olmaz bunu nasıl oturduğumuz yerden yapabiliriz sorusunu kendime sormamla gerçekleşti. Ev arama sancılarımızın sonunda Türkiye’ye hizmet sağlaycak bir platforma çıkış noktası olacağını tahmin edemezdim. Gayrimenkul, otomotiv, lojistik, temizlik hizmetleri ve araç kiralama sektörleri başta olmak üzere 14 farklı kategoride insanlara hizmet veren bir web sitesi geliştirdik. Bu web sitesi ile ev arayan, araba kiralamak isteyen ya da temizlik hizmeti almak isteyenlere faydabul.com kolaylığını tattırdık. Hizmet kategorisinden herhangi birine ulaşmak isteyen insanlarımıza ”sen kapı kapı emlakçı dolaşma, onlar seni arasın dedik” ve insanlarımıza zamandan tasarruf edebileceklerini gösterdik. Türkiye’de bu alanda elbette sayısız çalışmalar yapılmıştır. Bazıları başarılı olmuştur, bazıları maalesef start-up evresini aşamamışlardır. Biz doğru bildiğimiz yolda hızla ilerliyoruz. İlerleyebilmemizin en önemli sebebi web sitemizin pazardakilere benzememesi. Bu farklılıklar bizim avantajımız oldu. Bir kere faydabul.com’un çalışma mantığında ilan sitelerinin mantığı yoktur. İş bağlantılarından komisyon alma mantığı da yoktur. Hizmet almak isteyenlerde ve hizmet vermek isteyenlerde üyelik için ücret alma mantığı hiç yoktur. Bu kadar avantajı bir araya getirdik ve faydabul.com farkını kanıtladık

Platformun iş modeli ise şöyle: 14 farklı kategoriden kullanıcı ihtiyaç duyduğu hizmet kategorisini seçerek, talebini detaylı bir şekilde oluşturuyor. Bu talep müşteri hizmetleri tarafından onaylandığında SMS ve e-posta yoluyla sisteme kayıtlı firmalara bildiriliyor. Talebi değerlendirmek isteyen firmalar gelen talebin puanına yani kalitesine göre 1TL ila 10TL arasında kredi harcaması yapıyor. Bunun dışında faydabul.com sistemi firmalardan herhangi bir ödeme talep etmiyor. Bireysel kullanıcılar tarafında olaylar zaten tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Faydabul.com şu an için İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Adana’da gelen talepleri üye firmalara ulaştıracak bir ağa sahip. Firmanın hedefi tüm Türkiye’de bireysel ve kurumsal açıdan kullanılabilmek.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap