Fas'ta bulunan Jebel Irhoud arkeolojik alanından çıkan yeni fosil bulguları, türümüzün köklerini 100.000 yıl geriye çekmekten daha fazlasını yapıyor. Kalıntılar ayrıca, 300.000 yıl önceki Homo sapiens atalarımızın menüsünde neler olduğunu da ortaya koyuyor.

Almanya’nın Leipzig kentindeki Max Planck Enstitüsü Evrimsel Antropoloji Enstitüsünden Jean-Jacques Hublin ve Fas, Rabat’taki Ulusal Arkeoloji ve Miras Enstitüsü’nden Abdelouahed Ben-Ncer liderliğinde yürütülen yeni kazı projesi, 16 yeni Homo Sapiens fosili ile birlikte taş aletler ve hayvan kemiklerini de ortaya çıkartmıştı. En az 5 bireyden oluşan kafatasları, dişler ve uzun kemikler bulunan kalıntılardaki hayvan fosillerini analiz eden paleoantropolog Teresa Steele, diyette öküz başlı Güney Afrika antilopu, zebra ve diğer av hayvanları dışında, belki mevsimlik devekuşu yumurtaları ile bolca ceylan eti olduğunu söylüyor.

Araştırmada, alanda bulunan çakmaktaşlarının yaklaşık 300.000 yıllık olduğu ortaya çıkınca bu sonuçlar bilinen en eski Homo Sapiens fosillerinden 100.000 yıl öncesine geri giden bir tarih olmasıyla bilim dünyasını sil baştan düşündürmeye sevk etti. Alandaki hayvan kemiklerine yapılan analizler de bu tarihleri teyitlemiş oldu. Kemirgenlere yapılan analizlerde de bunların 374.000 ila 337.000 yaşında olduğu ortaya çıktı. Steele, alanda bulunan yüzlerce fosil kemik ve deniz kabuğunu inceleyerek, bunlardan 472 tanesinin türünü belirledi ve insanların yiyecek olarak kullandığını gösteren kesik ve kırıkları tespit etti.

Alanda bulunan hayvan kemiklerinin birçoğu ise gazellere aitti. Diğer kalıntılar arasında antiloplar, zebralar, bufalolar, kirpiler, yabani tavşanlar, kaplumbağalar, tatlısu yumuşakçaları, yılanlar ve devekuşu yumurtaları vardı.

İnsanlar tarafından yiyecek olarak kullanılan hayvan kemikleri arasında küçük av hayvanları çok az bulunuyordu. Steele, “İnsanlar gerçekten avlanmaktan hoşlanıyormuş gibi görünüyor” diyor.

Hayvanlara ait uzun kemiklerdeki kırılma izleri, bunların ilik yemek için kırılarak açıldığını gösteriyor. Leopar, sırtlan ve diğer yırtıcı hayvanlara ait fosiller de buluntular arasında yer alıyordu ancak gazellere ve diğer av hayvanlarına ait kemiklerde yırtıcı hayvanlara dair çok az iz bulunabildi.

Steele, bulguların Orta Taş Devri'nin sadece 300.000 yıl önce başladığı fikrini desteklediğini ve modern insan biyolojisi ve davranışında meydana gelen önemli değişikliklerin Afrika'nın büyük bölümünde gerçekleştiğini söylüyor.

Kaynak: Archeology News


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap