Siyasi partilerin seçim vaatleri, siyasilerin demeçleri, gündeme dair söylemler, programlar, aldatmalar, çarpıtmalar, doğrular ve yanlışlar… Seçmen olmak ve sağlıklı tercihler yapmak bazen gerçekten zor olabiliyor.

Her sabah politika köşesini kontrol ettiğiniz gazetede ya da sürekli tıkladığınız internet sitesinde gördüğünüz haberler ne kadar doğru? İşte tam bu noktada inanmakla bilmek arasında seçim yapmak gerekiyor. Eğer, “Gördüklerim, duyduklarım ne kadar doğru bilmek istiyorum.” diyorsanız Doğruluk Payı‘na bir göz atın.

Girişim, Türkiye’de daha şeffaf ve hesap verilebilir bir siyaset kaygısıyla ortaya çıkmış. Ortak Gelecek için Diyalog Derneği’nin bir projesi olarak 2014 yılında yayına başladı. Amerikan politifact.com sitesinden esinlenerek başlatılan girişim, siyasiler tarafından yapılan açıklamaların doğruluk payını sayısal veriler ve analizlerle inceleyerek tespit ediyor. Böylece seçmenin doğru bilgilendirilmesini ve siyasi bilincinin geliştirilmesinin yanında siyasetten doğruluk talep eden bir topluluk oluşturmak da amaçlanıyor.

Son zamanlarda analizlerin görsellerle ve videolarla desteklenmesi, girişimin daha geniş kitleler tarafından popülerliğini artıran bir etken. Hiç şüphesiz Doğruluk Payı, Türkiye‘nin bu kalabalık gündeminde doğruya ulaşmak isteyenler için bir el feneri vazifesi görüyor


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap