Eğer siz de Youtube’un video başlarında kullandığı reklamları sevmiyorsanız, kendinizi daha da kötüsüne hazırlamak isteyebilirsiniz. Facebook, “sektörel kaynaklara” göre video ortası reklam modeline geçebilir. Bu da tahmin edebileceğiniz gibi videolarınız ortasında aniden beliren reklamlar demek oluyor.

Sosyal medya devi Facebook’un, bu yeni reklam modelini denemeye aldığı ve eğer uygulanmaya başlarsa reklam verenlerin format gereği izleyeceğiniz videoların ortasına istediği şekilde reklam yerleştirebileceği bilgisi verildi. Gelen bilgiye göre videoyu izledikten 20 saniye sonra markalar size istediği reklamı gösterebilecek.

Gelen bilgilere göre Facebook, bu reklamların gelirini markalarla paylaşırken yüzde 55’lik geliri kendine ayıracak. Bu oranın ise Youtube’un markalara önerdiğiyle aynı olması dikkat çekiyor çünkü şu anda video reklam modelinden en çok gelir sağlayan platform Youtube olarak biliniyor.

Sosyal medyada video izlemek giderek popülerleşen bir alışkanlık olduğundan, Snapchat, Instagram ve Facebook’un kendisi dahi videolardan kar sağlamayı amaçlıyor.

Facebook, geçen sene yaptığı açıklamada kullanıcıların günlük 100 milyon saat video izlediğini belirtmişti. Mark Zuckerberg ise bu zamana kadar video önü reklamı ve video reklamlarını kullanmayarak reklam vermek isteyenlerin işini zorlaştırıyordu.

Yeni dizayn edilen reklam modelinde ise reklamlar ancak kullanıcı videonun içeriğini 20 saniyeden fazla izlemeye karar verirse devreye girecek. Ayrıca, 90 saniyenin altındaki videolar için bu reklam modeli uygulanamayacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap