Sessiz bir oda kadar güzel bir şey yok. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada şirket Oculus ile ilgili yaptığı bazı araştırmalar için yankısız olarak anılan odalardan ikincisini Redmond, Washington’da inşa edeceğini duyurdu.

Koyduğu fotoğrafın altına açıklama olarak “İkinci yankısız odamızı ses deneyleri yapabilmek için inşa ediyoruz. Bittiği zaman, dünyadaki en sessiz yerlerden bir tanesi olacak ve o sessizliğin içerisinde kalbinizin atışını bile duyabileceksiniz” diyen Mark Zuckerberg, odada olan fotoğraflarını da bu amaçla paylaşmış oldu.

2015 yılında Microsoft, Redmond’daki ofisinde inşa edeceğini duyurduğu yankısız odaları duyurduğunda baya ses getirse de Facebook’un bu çağrıya cevapsız kalmamasıyla aralarındaki rekabet bir kez daha görülmüş oldu.

Yankısız odalar ise sessizliğini yerde ve duvarlarda uygulanan özel izolasyon tekniğiyle titreşimi emebilen köpüklerin kullanılmasıyla sağlıyor. Hiçbir şekilde yankı yapmayan odaları, Microsoft mikrofon, hoparlör ve Cortana üzerinde çalışırken kullanmıştı.

Facebook‘un ise Oculus’un ses sistemini denemek adına bu odaları inşa edeceğini düşünülürken henüz kesin bir açıklama yapılmış değil.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap