Yeni geliştirilen bir patente göre Facebook kullanıcılarını webcam veya akıllı telefon kameraları aracılığıyla izleyerek kaydetmeyi düşünüyor!

Böylece, şirket bu teknolojinin yardımıyla site üzerinde farklı çeşit içeriklerle karşılaşıldığında kullanıcıların verdikleri tepkileri ve yüz ifadelerini takip edebilecek. Kısacası, nihai hedef insanların duygularını ve arzularını mümkün olduğunca manipüle edebilmek olacak.

Bu resimler kullanıcıların nasıl hissettiklerini analiz etmeye yarayacak ve elde edilen bilgiler sayesinde kullanıcının sitede daha uzun süre kalması sağlanacak. Örneğin, bir arkadaşınızın fotoğrafına bakarken gülümsediğinizde, Facebook’un algoritmaları bunu not alacak ve o arkadaşınızın fotoğrafını zaman tünelinizde daha sık yayınlayacak.

Patent uygulamasında ekli bir diğer özellik sayesinde, örneğin bir kedi videosuyla karşılaştığınızda ilginizin ekrandan kaydığı saptanırsa, Facebook size benzer içerikli videolar göstermeyi bırakacak. Aynı bağlamda, ilginizi çeken reklamlara olan reaksiyonunuz belirlenerek size benzer içerikli reklamlar gösterilmeye devam edilecek. Facebook: “Daha önce uygulamadığımız teknolojiler için sık sık patent ararız ama bunlar gelecek planları olarak algılanmamalı” diyor.

Fakat geçtiğimiz sene, Mark Zuckerberg’in paylaştığı bir fotoğraf Facebook’un kurucusunun kendi web kamerasını ve mikrofonunu bantladığını ortaya çıkarmıştı. Oldukça büyük yankı uyandıran bu durumun, Facebook’un yeni patent keşfiyle ilgili spekülasyonları daha da arttırması bekleniyor.

Facebook’un bu planları henüz hayata geçirmediğine inanılıyor ve uygulanacağına dair de geçerli kanıt bulunmuyor.

Kaynak: Independent


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap