Türkiye’nin 2023 planları arasında enerjinin yüzde 30’unun yenilenebilir kaynaklardan sağlanması var. Uzmanlara göre güneş, rüzgâr ve akarsu potansiyeli bu hedeflerin gerçekleşmesi için yeterli. Mevcut üretimin 13-15 katı büyüklüğünde bir üretim imkanı var. Eylül ayı ise güneş enerjisinin yılı olacak.

Eylül ayından itibaren Türkiye tam 1.5 GW güneş enerjisi santralleri ihalesine çıkacak. Bu rakam mevcut üretimin tam üç katı bir büyüklüğe işaret ediyor. 2016 yılı Haziran ayı sonu itibarıyla güneş enerjili santral sayısı 673 ve bu santrallerin toplam kurulu gücü 505.9 MW.

Kamudaki yatırımlar kadar özel sektörün de gireceği bu alanda özellikle yabancı enerji firmalarının da Türkiye’ye Eylül ayından itibaren daha sık gidip geleceğine de kesin gözüyle bakılıyor.

Türkiye’de enerji alanında yatırımları olan firmaların da ortaklıklar konusunda önemli adımlar atacak. Çünkü mevcut durumda bir yabancı yatırımcı enerji üretiminde yüzde 50’lik bir paya sahip olabiliyor ve yerel bir ortak bulmak zorunda.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap