Empowerment Plan, evsiz insanları iş sahibi yaparak hala sokakta yaşayan diğer evsizler için uyku tulumu kaban üretmelerini sağlıyor.

Detroit, Amerika merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Empowerment Plan sığınma evlerinde kalan evsiz insanları bir terzi olarak eğiterek geceleri sokaklarda kalan binlerce evsiz için uyku tulumuna dönüşen kabanlar hazırlatıyor.

Uyku tulumuna dönüşen kabanları yine evsiz insanlar hazırlıyor

2011 yılından bu yana ABD ve Kanada’da kendilerine ihtiyaç duyanlara 15.000 kaban üreten Empowerment‘in kurucusu Veronika Scott, Detroit‘te bir üniversitede profesörün yaptığı konuşmasında gerçek bir ihtiyacı karşılayacak ürün yaratması fikrinden esinlenerek bu fikri üretir ve evsizlik meselesini ele alır. Ardından EMPWR ceket için evsizlerin yaşadığı ortamlarda gözlem yaparak tasarım üzerinde araştırmalara başlayan ScottEmpowerment Plan‘ını şekillendirip uygulamaya koyulur.  Ağırlıklı olarak özel kişiler, büyük şirketler ve vakıflar tarafından yapılan bağışlarla desteklenen Empowerment Plan, etkilerini Detroit’in ötesindeki topluluklara taşımak istediklerini ve bu modelin çoğaltılması gerektiğine inandıklarını ifade ediyor.

Aşağıdaki videoda ise kabanların üretimin sürecini ve Veronika Scott‘ın İngilizce gerçekleşen röportajından bir kısmı izleyebilirsiniz;


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap