Yakın bir gelecekte, evlerimizin duvarlarından temiz enerji elde edebilmek için "solar boya" kullanmaya başlayabiliriz.

Evinizin dışını boyarken yalnızca gözünüze güzel görünmesi için değil de evinizin tüm enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir enerji için de boyadığınızı düşünün. Kulağa inanılmaz geliyor olabilir; fakat Avustralya'daki araştırmacılar, havadaki nemi emebilen ve temiz enerji için hidrojen yakıtı haline dönüştürebilen "solar boya" ortaya çıkardığını duyurdu.

Güney Avustralya'nın Melbourne kentinde bulunan RMIT Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi, gıda, ilaç ve elektronik gibi materyalleri saklamaya yarayan nem emici küçük poşetlerden ilham alarak silika jel gibi davranan ve benzersiz bir bileşimden oluşan yeni bir boya geliştirdi.

RMIT araştırmacısı Dr. Torben Daeneke ve ekibi, bileşiği titanyum oksit parçacıklarıyla karıştırmanın güneş enerjisi ve nemli havadan, hidrojen akaryakıtı üreten ve güneş ışığını emen bir boya keşfine neden olduğunu açıkladı. Titanyum oksit, duvar boyalarında yaygın olarak kullanılan beyaz bir pigmenttir; yeni keşfedilen malzemenin basit bir şekilde eklenmesiyle bir tuğla duvarı; enerji hasadı ve yakıt üretimi merkezine dönüşebilir.

Daeneke, bu buluşun sistemi beslemek için temiz ya da filtrelenmiş suya duyulan ihtiyacın ortadan kaldırılması da dahil olmak üzere geniş kapsamlı bir avantaj sunduğunu söyledi. Araştırmacıya göre, havadaki su buharı ile uzakta bulunan alanlar hatta sudan uzaktaki yerler dahi yakıt üretebilecek. Solar boya, yapılan testlere göre nemli iklimlerin yanı sıra, sıcak ve kurak iklimlerde bile buhar emilimi sayesinde enerji üretimini gerçekleştirebiliyor.

Daeneke ve ekibinin bu buluşu, güneş almayan alanlarda güneş pili aracılığı ile enerji üretimini mümkün kılıyor. Solar boya buluşunun ticarileştirmesi için en az beş yıla ihtiyaç duyduklarını belirten ekip, herkesin faydalanabilmesi için buluşun ucuz olması adına da çalışmalar yürütmeyi ihmal etmeyeceklerini belirtti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap