Uzun süredir yaşayıp alıştığınız bir evden ayrılmak zor; bir de üzerine komisyonlar, depozitolar, boyalar ve tadilatlar gibi ayrılık masrafları da eklenince bu deneyim tam bir kabusa dönüşebiliyor. Tabi bir de tüm bunlara, emlakçı ve aradaki komisyoncuların “fırsat” adı verdiği türlü türlü "kurnazlıklar" da ekleniyor. Ve günün sonunda daha mutlu ve huzurlu olmak için aldığınız bu kararınızdan, daha fazla sinir stres ile birlikte pişman olabiliyorsunuz.

Bu keşmekeşten yakınarak bir çözüm arayışına giren 3 genç girişimci, Evden Çıkıyorum adında yeni bir girişime başladı. Evden ayrılan kiracı ile ev sahibinin para kazandığı ve ev arayanların da daha düşük komisyonlarla ev bulabildiği bir model üzerine kurulan bu yeni girişim, ev değişikliği sırasında sorunlarla boğuşan tüm kitleyi hedefliyor.

Evden çıkacak olan kiracının evdencikiyorum.com üzerinden kayıt oluşturmasıyla başlayan serüven, yetkililerin ev sahiplerine ulaşmasıyla devam ediyor. Evin başarıyla kiralanmasının ardından ortaya çıkan kira komisyonu gelirinin %25’i evden çıkan kiracıya, diğer %25’i ise ev sahibine ödeniyor. Böylelikle siz evden çıkarken, ev sahibiniz sıradaki kiracısını karlı bir şekilde düşük komisyonlar ödeyerek bulabiliyor; size ise bu iş birliğinden komisyonunuzu kazanarak evden çıkmak kalıyor.

Ev sahipleri bilir, emlakçılar ve diğer bazı komisyoncular ev kiralama garantisini verirken yıllık kiranın %12’sini komisyon olarak istiyor. Bu rakamı minimize etmek isteyen Evden Çıkıyorum ise, yıllık kiranın %6’sını komisyon olarak yeni kiracıdan talep ediyor. Ortaya çıkan geliri ise ev sahibi ve evden çıkan kiracı ile paylaşıyor.

Örneğin; 2000 TL kira bedeli olan bir evden çıkmak istediğinizde bunu Evden Çıkıyorum’a bildiriyorsunuz, yetkililer ev sahibinize ulaşarak evin kiralanması için anlaşıyor, kiralama işlemi tamamlandıktan sonra komisyon ücreti olan (yıllık kira bedelinin 0.06’sı) 1.440 TL’nin %25’sini yani 360 TL’si evin kiralandığı hafta içerisinde size ve ev sahibinize ödeniyor. Böylelikle hem siz evden çıkarken kar elde etmiş oluyorsunuz, hem ev sahibiniz evini çaba sarfetmeden hızlıca satarak karlı ve düşük komisyonlarla kar elde etmiş oluyor.

Uçtan uca benzersiz bir emlak deneyimi yaşatan Evden Çıkıyorum, tüm bu süreçte sunmuş olduğu danışmanlığa ek olarak bir diğer sorun olan nakliye ve boya/tadilat hizmetleri için de güvenilir isimlerle sizlere aracılık ediyor.

Projenin kurucuları Berkay Bekil, Şafak Otur ve Umut Gözen; asıl hedeflerinin, hala dijitalleşemeyen ve tehlikelerle dolu olan emlakçılık sektörünü; şeffaf, güvenilir ve tamamen dijital bir ortama taşımak olduğunu belirtiyor. Şimdilik İstanbul’da Beşiktaş, Kadıköy ve Şişli ilçelerinde faaliyet gösteren girişim, gelecekte faaliyet alanını İzmir, Eskişehir, Ankara ve Antalya ile de genişletmek istiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap