Son yıllarda iyice popüler hale gelen evden çalışma, birçok çalışanı yalnız bıraktığı için memnuniyetini her geçen gün yitirmeye başladı.

Hem evde TV’den bir şeyler izleyeyim hem de o esnada excelden bir rapor oluşturayım demek deyişte kolay ancak gerçekte oldukça zor. Yalnız böyle bir örnekte değil, diyelim ki çalışmanız sırasında tamircinin evde bulunması gerekti ya da çocuğunuzu okuldan almanız lazım, tüm bir araya geldiğinde maalesef iş için gerekli tüm öz disiplini kaybetmiş oluyorsunuz.

Evden çalışma üzerine tek olumsuz yön bu değil. Yine yerinde durmayan araştırmacılar, esnek çalışanların sürekli bir suçluluk duygusuna kapıldığını söylüyor. Çünkü çalışma saatlerini kendileri belirleyen ve ofis dışında çalışanlar, üzerlerine düşeni yaptıklarını kanıtlamak için daha uzun süre ve daha çok çalışmaları gerektiğini düşünüyorlar. Ve bu nedenle de İngiltere‘deki Kent Üniversitesi‘nde sosyoloji ve sosyal politika alanında öğretim üyesi olan Heejung Chung, ortalama olarak, iş saatleri esnek olanların en fazla mesaiyi yaptığını söylüyor.

Uzaktan çalışmanın olumsuzlukları üzerine geçtiğimiz günlerde ayrıca bir araştırma daha yayınlandı. Bu araştırmada yalnız veya ofisten uzakta çalışan kişilerin de mental ve ruhsal olarak diğer çalışanlara göre şansız olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar, toplumların da oluşmasına kaynaklık eden takım ruhunun insan sağlığı için bir ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Bu nedenle bir topluluk ile birlikte çalışan kişilerin sağlıklarını daha iyi koruyabildiklerini belirtiyorlar.

Araştırmacılar bireylerin evden çalışırken, otomatik olarak ailesi ile daha ilgili olacağını belirtiyor. Bu durumun da kimi zaman gerginliğe yol açacağını ve iş yükünü arttıracağını düşünüyorlar. Ancak araştırmacılar, belli bir süre sonra evden çalışanların, ev içindeki rutinlerini yola koyabileceklerini de vurguluyor.

Ve elbette evden çalışma, ne olursa olsun stres yükünü diğer çalışma türlerine göre daha çok azaltan bir çalışma türü. İnsanlar bu çalışma yöntemi ile kendilerini düşünebilmek için daha çok zaman yaratabiliyorlar. Ayrıca yapılan araştırmalara göre evden çalışma yaratıcılığı daha fazla geliştiriyor. Şayet evden çalışırken ev ve iş yaşamınızı doğru bir şekilde harmanlayabilirseniz, başarısız olma ihtimaliniz oldukça azalır.

İş yerleri de şu anda tümüyle uzaktan çalışma modelini doğru bulmuyor. Bu nedenle birçok büyük firma haftalık belirli gün sınırları belirleyerek ya da çalışanlarını birlikte götürdükleri çeşitli ortamlarda çalışabilmeleri için imkan sağlıyor.

Kaynak: The Atlantic, Forbes, TIME


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap