2002 yılında Amerika'ya çalışmak için giden ancak yoğun araştırmalarına rağmen istediği gibi bir kalacak yer bulamayan Mehmet Çelikden Türkiye'ye döndüğünde ise bu açığı gördü ve bir girişim başlatma kararı aldı.

Yavaş yavaş çalışmalara koyulan girişimci sitenin ilk sürümünü 2006’da yayına aldı; ancak daha sonra maddi yetersizlikten dolayı siteyi kapatmak zorunda kaldı. 2016 yılında ise tekrar tam odaklı bir şekilde platformu yayına alarak hizmete başladı.

Aynı zamanda da yazılımcı olan Mehmet Çelikden bu siteyi kendi kurduğu özel bir yazılım üzerinden yayına almış. Sitede teknoloji altyapısı olarak ise NET MVC, AngularJS ve MSSQL Server kullanılmış.

Sistem şu anda kalacak yer arayanlar, evi olup arkadaş arayanlar, bekarlara kiralanabilen evleri olan kişiler ve emlakçı, pansiyon, yurt ve otel sahipleri gibi kurumsal üyeler olmak üzere dört alanda hizmet veriyor.

20 bin üyesi olan platform bu sayının da üzerinde ilan barındırıyor. Siteyi ise günlük ortalama 3 bin kişi ziyaret ediyor. Sistemi en çok 24-45 yaş arası kimseler kullanıyor. Yayınlanan ilanların ise %45'i erkeklere, %55'i ise kadınlara ait. 

Kurucu Mehmet Çelikden ise Evarkadasi.com'la ilgili şunları söylüyor:

"Sistemimiz ile Türkiye pazarında güvenilir bir ev arkadaşı platformu haline getirerek ev arkadaşı arayanların akıllarına gelen ilk sistem olmak istiyoruz. Halihazırdaki sistemimiz çoklu dil desteklemektedir. Bu desteği kullanarak Erasmus ve dil okulları için farklı ülkelere giden insanların güvenilir ev arkadaşı bulmalarını sağlamak istiyoruz. Sistemimiz şuan birden fazla dil desteği sağlamaktadır. Metinlerin çevirisi tamamlandığında ingilizce olarak hizmet sağlayarak Erasmus öğrencilerinin de barınma ihtiyaçlarını karşılamayı planlıyoruz."

Evarkadasi.com şu an ücretsiz kullanılabiliyor. Gelir modeli olarak ise ilanın ön plana çıkarılması konusunda ücret alınması planlıyor. Emlakçılarla da anlaşma yaparak, onların ellerindeki kiralık evleri öğrencilere sunmak da ilerleyen dönemlerdeki hedefler arasında.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap