Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaşayan Rukiye Sarıgül, geçtiğimiz yıllarda devletten aldığı destek ile başlattığı çiftlik projesinde 50 hayvana ulaştı ve onu izleyen diğer kadınlar için oldukça büyük bir örnek oldu. Bir kaç yıl öncesine dek ev hanımı olarak hayatını idame ettiren Sarıgül, artık "Hanımağa".

İlçeye bağlı Çeltik Köyü'nde yaşayan ve 2 çocuk annesi olan 44 yaşındaki Rukiye Sarıgül, yaptığı araştırmalar sonucu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca girişimcilere hibe destek sunulduğunu öğrendi. Eşinin karşı çıkmasına karşın aldığı 2 hayvanla kendi -nacizane- çiftliğini kuran Sarıgül'ün şuan ise 50'den fazla hayvanı var ve kurduğu çiftlik Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak dizayn edilmiş durumda.

Daha sonra çiftlik projesini geliştirip TKDK'ye başvuran Sarıgül, 1 milyon 150 bin lira bütçeli projesi için yüzde 60 hibe destek aldı.

Hayvanlarına özenle bakan ve azmi ile başladığı girişimcilikte başarı sağlayan Sarıgül, başta kadınlar olmak üzere çevresindekilere de örnek olan, köylülerin ona "Hanımağa" lakabını taktığı Sarıgül'ün bir sonraki hedefi ise aynı çiftlikten daha büyüğünü başka bir yere daha açarak büyümeyi sağlamak.

Sarıgül, yerel basına yaptığı açıklamada şu sözleri sarfetti:

Köylüler bana Hanımağa diyor. Eşim ailemin reisidir ama ben de üretmek istiyorum. Azim olunca kadın yada erkek fark etmiyor. Kadınlar da her şeyi başarabilir. Hayvanları da aynen çocuk gibi büyütüyorsun. Hayvana da özen ve sevgi gösteriyorsun, büyüyor. Komşu köylerde yaşayanlar da yaptığım çiftliğin aynısını benden örnek alarak kurmaya çalışıyor.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap