2009 yılında Rusya‘da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması‘nda ülkesi Norveç‘e rekor oyla birincilik kazandıran Alexander Rybak, Türk bir Blogger ile yaptığı röportajında kariyerini nasıl şekillendirdiğine dair bilgiler paylaştı.

İşte röportajdan bazı kesitler:

Eurovision Şarkı Yarışmasını kazandıktan sonra meşhur bir sanatçı oldun. Ben de seni bu yarışmadan sonra tanıma fırsatı buldum. Mükemmel derecede keman çalıyorsun. Niçin kemanla ilgileniyorsun? Onu çalmayı nasıl başardın?

Benim en büyük ayrıcalığım iyi bir evebeyne sahip olmak. Onlar benim keman yeteneğimi ben 6 yaşındayken gördüler. Onlar bana çok baskı yaptı, ama sevgiyle…

Eurovision sürecinden bahsedebilir misin? Ülkendeki halk oylamasında en yüksek oyu alarak seçildiğini biliyoruz. Hangi aşamalardan geçerek seçildin?

Norveç’teki seçmelerde 3 yarı final ve bir büyük final vardı. Ülkemde büyük bir seçim etkinliği yapıldığı için çok mutluyum. Böylece çoğu sanatçı adil bir şekilde (Eurovision için) rekabet edebiliyor. Yine de diğer ülkelerin seçim yapmadan sanatçı göndermesine saygı duyuyorum.

Kliplerinde ve performanslarında, canlı ve enerjik bir Alexander görüyoruz. Bu enerjiyi nereden alıyorsun?

Genellikle sakin ve ayakları yere basan biriyim. Bütün enerjimi performanslarımda ve kliplerimde de koruyorum.

Eurovision’a katıldığın yılda, “Kazanır” dediğin bir sanatçı var mıydı? Bizim o yılki temsilcimiz Hadise hakkında ne düşünüyorsun?

Kazanmama rağmen, Hadise’nin şarkısının en cool şarkı olduğunu düşünüyorum. En büyük hayalim, onunla birlikte şarkı söylemek.

En etkileyici Eurovision gecesinin ülken Norveç’te yapıldığına inanıyorum. Gerçekten de muhteşemdi. O gece hakkında neler düşündüğünü söyleyebilir misin?

Ben zaten her konserimde ve gösterimde aynı duyguları yaşıyorum: Gergin, tatminkar ve mutlu!

Gelecek ile ilgili planların nelerdir?

Besteci olmak istiyorum. Güzel eşim ve çocuklarımla barış içinde bir yaşam istiyorum.

Senin favori Eurovision şarkın hangisi?

Kuşkusuz Rusyalı Nineler!

Dünyada örnek aldığın keman virtüözleri kimler?

Sadece Yasha Heifetz’i örnek alıyorum. Tüm yeniler (kemancılar); sadece onlar gibi iyi görünmek için, saçma sapan yüz ifadeleri yapmayı deniyoruz.

Aniden meşhur oldun. Çoğu yetenekli gencin hayali bu. Deneyimlerini onlarla paylaşabilir misin?

Önemli olmak güzel, ama güzel olmak daha da önemlidir. Her ne olursa olsun, insanların önünde büyük bir mutlulukla şarkı söylemeliler. Daima!

Tekrar’dan Eurovision’a katılacak mısın?

Evet. Çok kez, ama bestekar olarak!

Türkiye’deki hayranlarına söylemek istediğin bir şeyler var mı?

Bekledikleri için çok teşekkür ediyorum. Bir sonraki seferde sizi ziyaret edeceğim. Bütün şarkılarımı indireceğinizi umuyorum!


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap