Euro Bölgesi’ndeki borç krizinin patlak vermesinin üzerinden neredeyse on yıl geçti… Ancak işler hala yoluna girmiş değil. Euro Bölgesi genelinde işsizlik yüzde 10’nun üzerinde, borçlar da yüksek seviyelerini koruyor. İşsizlik oranı ABD’nin iki katına denk geliyor. Durum böyleyken bir kötü haber de Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz‘den geldi.

Nobelli ekonomist uyardı

Yahoo Finance’ın haberine göre; Stiglitz için bütün bu kötü veriler aslında sonun başlangıcı. Ekonomist Stiglitz, siteye verdiği özel röportajda Avrupa’nın ortak para biriminin sayılı günlerinin kaldığına işaret etti.

Stiglitz, ortak para birliğinin kurulmasının siyasi bir karar olduğunu ve Avrupa’daki birliği bir adım öteye taşıması planladığını, ancak bunun gerçekleşmediğini belirtti.
Nobelli ekonomist, gerektiği durumlarda ortak para birimine üye ülkelerin euro’yu kullanmaktan vazgeçebileceğini ifade etti.

20160823_5_00FF7B9CEE5164250967846556E0EA20A

İngiltere’nin kararı işaret

Nobelli ekonomist, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almasının da sonun başlangıcının bir işareti olduğunu söyledi.

Euro ile ilgili ilk olumsuz değerlendirmelere 2003 yılında başlayan Stiglitz, “euro’yu para birimi olarak seçenlerin kaderlerini hangi kurumsal anlaşmalara bağladıkları konusunda eğri oturup doğru konuşmalı” demişti.

Stiglitz yine o yıllarda Güney Kıbrıs, Slovenya ve Estonya’nın para birimi değişimi konusunda dikkatli olması gereken ülkeler olduğuna işaret etmişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap