Etiyopya’da çarşamba günü yapılan lise sınavları öncesinde, salı akşamından itibaren internet kesildi. Sınav sorularının çalınmasından endişe eden yetkililer, ülkedeki tüm vatandaşların internet erişimini kesti.

Geçtiğimiz yıl aktivistlerin sınav sorularını çaldığını belirten Mohammed Ademo, benzer bir olayın yaşanmaması için son 12 ayda üçüncü kez internetin kesildiğini ifade etti. Google’ın şeffaflık raporunda da 30 Mayıs’tan sonra internet kullanımında ciddi bir düşüş olduğu görülüyor.

Ülkede 2016’nın Haziran ayında da Facebook, Twitter ve Viber gibi servisler, üniversite giriş sınavından önce ‘öğrencilerin dikkatini dağıttığı’ gerekçesiyle engellenmişti. Dünyanın internet kullanıcısı oranı en düşük yerlerinden birisi olan Etiyopya, siyasi sebeplerle interneti engelleyen ilk ülkelerden birisi olmuştu.

Muhalefete izin verilmiyor

Kasım 2015’ten bu yana Etiyopya’da hükumeti protesto eden 500 kişi öldürüldü, reform ve insan hakları ihlallerinin sonlanması gibi talepleri olan binlerce kişi de tutuklandı. Hükumet olağanüstü hal ilan ederken mobil internet servislerini ve sosyal medya ağlarını engelledi. İnternet engellemeleri ülkenin gelişmekte olan ekonomisine milyonlarca Dolar gelir kaybı yaşattı.

Mayıs ayı içinde, bir Etiyopya mahkemesi, muhalefet partisinden Yonatan Tesfaye’yi Facebook’ta hükumeti eleştiren paylaşımlarda bulunduğu için 6,5 yıl hapse mahkum etti.

Geçmişte Cezayir ve Irak’ta da sınavlar öncesinde internet kesilmişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap