Jim Carrey ve Kate Winslet’in başrollerinde oynadığı Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Türkçeleştirilmiş meşhur adıyla “Sil Baştan” filmini hatırlarsanız. Senaryoda geçen hafıza silme işlemi nihayet hayata geçirilebildi; ama salyangozlar için. 

Salyangoz nöronlarına yönelik yapılan yeni bir araştırmaya göre, salyangoz beyninden seçilen anılar silinebiliyor. Bunu fark eden bilim insanları, silme işleminin insanlar için de yapılabilirliğinin araştırmaları üzerinde durmaya devam ediyor.

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi Psikiyatrisi Bölümü'nden sinir bilimi profesörü olan yazar Samuel Schacher, sinapsların özelliklerinin güçlendirebilir veya azaltabilir olduğundan bahsediyor. Uzun süreli hafızalar sinapslar aracılığı ile kontrol edilirken, aslında bir nöronun sinyali bir diğerine aktarılması arada bulunan tüpler ile gerçekleşiyor.

Aplysia adlı deniz salyangozları üzerinde denenen çalışmada, sinapsların sinaptik kuvetteki uzun tüpleri tersine çevirilerek, silme işlemi gerçekleşti.

Schacher, “sinirsel devrelere, özellikle de bir belleği kodlayan belirli hücrelerin kimliğine bakmak o kadar da kolay değildir; tek başlarına güçlerinin değişip değişmediğini de incelemek zorundayız "sözlerini ekleyerek silinen anıların doğru anılar olduğundan her seferinde emin olamayacaklarını belirtti.

Samuel Scacher’e göre seçici anıların silinmesinin, anksiyete, veya geçmiş olaylarla ilgili travma geçiren birine gerçekten yardımcı olabileceği düşünülebilir; ancak salyangozlar insanlar ile aynı değildir ve laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar insanda aynı sonucu veremeyebilir. Ayrıca araştırmacıların bir çoğu, anksiyete ve post-travmatik stres bozukluğunu başlatan anıları silmek için geliştirilen bir ilacın, diğer önemli anıları etkileyip, yok edebileceğini de öne sürüyor. 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap