Esnek veya uzaktan yapılabilen işler, günümüzde yaygınlaşmaya başlamışken bu anlayışın sonradan benimsenebilmesi üzerine yapılan tartışmalar sona erdi. Yapılan yeni bir araştırmaya göre Amerikalı çalışanların %43'ü uzaktan çalışma konusunda daha verimli olduklarını iddia ediyor. Bu araştırma bazında çıkan sonuçlar ise teknolojinin gelişimi ile bir yere bağlı kalma durumunu ortadan kaldırdığından pek de şaşırtıcı değil. Her ne kadar çoğu çalışan için göçebe bir şekilde çalışabiliyor olmak hayal gibi olsa da bu fikrin çok da sağlıksız olmadığı iddia ediliyor. İddia ise yapılan araştırma sonucunda üretkenliğin, bir ofis ortamının yaratığı dikkat dağıtıcılık faktörü olmadan daha rahat ortaya çıktığı yönünde. Ayrıca, FlexJobs raporu çalışanların %82'sinin esnek çalışma seçenekleri varsa işverenlerine daha sadık olduğunu açıklıyor.

Tüm bu verilere ve çalışanların esnek iş arzusuna rağmen, hala iş eğilimlerine ayak uyduramayan ve "koltuğa gömülmüş" işverenler olarak görülebilecek şirket sayısı epey bir fazla. Girişimci olarak adlandırabileceğimiz açılan yeni şirketler her ne kadar bu kavramı benimsese de var olan şirketler henüz bu yönde bir değişime gidecek gibi durmuyor. Hala geleneksel ağır çalışma şartları uygulayan bu şirketler ise çalışan verimliliğinini en az elde edenler arasında.

Bahsedilen esneklik kavramı tamamen uzaktan yönetime sahip bir anlayışı benimsemiyor. Sadece önemli noktaların değişmesi gerektiğini savunan bu anlayış, üretkenliği arttırmak adına büyük bir etkileşim sağlayabilir. Çok erken başlayan mesai saatlerinin bir ya da iki saat ileriye çekilmesi, uzun saatler çalışanı geç saatlere kadar tutma anlayışının değişmesi, ya da belirli zamanlarda çalışanın uzaktan çalışabilmesi gibi küçük ama önemli detayların değişimi birçok şirkete büyük artılar kazandırıyor.

BELAY çevrimiçi danışmanlık ve hizmet markasının kurucusu ve yöneticisi Shannon Miles, "uzaktan çalışanlar hayatlarını ve programlarını daha fazla kontrol altına alıyor. Milyarlarca saati belli bir yerde harcamadıklarını bilen çalışanlar hem kendi hayatlarını, hem de iş hayatlarını kolaylıkla organize edebiliyor'' cümlelerini kendi şirketi %100 uzaktan yönetime sahip bir anlayışa sahip olduğundan deneyimlerine dayanarak kurabildiğini söylüyor. Bu tarz girişimlere sahip olan şirketler, esnek çalışma avantajları konusunda farkındalık yaratırken, teknolojinin hızlı gelişiminin esnek çalışmaya teşvik eden şartlarını görmezden gelmek, iş verenler açısından pek de verimli bir etki yaratamayabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap