Ülkemizde yıllardır kabul görmüş olan yuvayı dişi kuş yapar, erkek eve ekmek getirir tabusu artık etkisini günden güne yitiriyor. Zorlaşan hayat şartları ve özellikle Türkiye’de artan hayat pahalılığı, çiftlerin çalışmasını zorunlu kılıyor.

HABERİMİZİN SONUNDAKİ ANKETE KATILMAYI İHMAL ETMEYİN

Yapılan bir araştırmada bu durumun erkekleri mutlu ettiği gözlemleniyor. Kadınların maddi sorumluluğu üstlendiği evliliklerde her iki tarafta da mutluluk ve iyilik hallerinde artış gözlemleniyor. Eğer erkekler tek başına bu sorumluluğu yükleniyorsa, kendilerini baskı altında hissediyorlar. Bu durum her iki tarafın da sağlık ve mutluluk seviyelerinin düşme eğilimi göstermesiyle sonuçlanıyor.

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, 15 yılda tamamlanan, yaşları 18 ile 32 arasında değişen 3 bin 100 kişinin katıldığı araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

ABD Çalışma Bakanlığı istatistiklerine dayanarak, Connecticut Üniversitesi’ndeki sosyologlar tarafından yapılan araştırmada, çiftler hem bireysel hem de aile bazında gelirleriyle kıyaslandı ve erkeklerin ev geçindirme sorumluluğu arttıkça mutluluk seviyelerinin düşme eğiliminde olduğu, kadınlarınsa ev geçindirme sorumluluğunu ne kadar çok yüklenirlerse mutluluk seviyelerinin de o derece arttığı sonucuna varıldı.

Ev geçindirme rolü üstlenen erkekler genelde bu rolü bir zorunluluk sonucu üstleniyorlar ve bu sorumluluklarını yerine getirmeye çalışırken kendilerini yoğun bir baskı altında hissediyorlar. Buna karşılık kadınlar ev geçindirme sorumluğunu üstlenme konusunda nispeten yeniler ve ev dışında çalışıp para kazanmayı kendileri için bir fırsat ya da seçenek olarak görüyorlar. Araştırma ekibine göre, “Para kazanarak ev geçindiren kadınlarda bir tür kendiyle gurur duyma ve başarı hissi oluşuyor. Nihayetinde bu kadınlar kendi hemcinslerinin nadir olarak elde ettiği bir başarıyı elde etmiş oluyorlar. Ev geçindirme rolleri sekteye uğrasa ve bu rollerini devam ettiremeseler de, erkeklere kıyasla kaybedecek fazla bir şeyleri olmuyor.

1960 yılında evli ve 18 yaşından küçük çocuğu olan kadınların sadece yüzde 3,5’i ev geçindirme sorumluluğunu asıl olarak yükleniyordu. Bugün bu oran yüzde 15‘e ulaşmış durumda. 1970 yılında her iki ebeveynin de tam zamanlı işlerde çalıştığı aile oranı yüzde 31 iken, 2015 yılında bu oran yüzde 46’ya çıkmış.

Ev geçindirme konusunda eşinden destek gören erkekler, sorumlulukları azaldığı için kendilerini özgürleşmiş hissederken; bir kadının ekonomik anlamda tamamen kocasına bağımlı olması, kendilerini bütün vaktini ve enerjisini evine ve çocuk bakımına ayıran kadınlar gibi hissetmelerine sebep oluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap