Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi sayılan ve birbirinden farklı dinlerin ve kültürlerin yaşandığı Hindistan’da, etnik kökenlere göre değişen gelenekler görülmekte.

Kızları köpekle evlendirme, çocukları yüksekten atma ve kurbağaların evlendirilmesi gibi ilginç törenlerin yanı sıra Hindistan’da epey ürkütücü bir ritüel daha var: Sati.

Ortodoks Hindu inanışının geleneklerinden biri olan Sati, eşinin ölümüyle dul kalan kadınların erdemini korumak için eşlerinin yakılma töreninde ya da sonrasında ateşe atlayarak intihar etmesi. Hint mitolojisinin önemli figürlerinden ünlü Hint tanrısı Shiva ile Sati’nin trajik aşk öyküsüne dayanıldığı düşünülür.

Mitolojik hikayenin yanı sıra Orta Çağ’da Hindistan’ın Racastan eyaletinde savaşta ölen erkeklerin eşlerinin, düşmanlarının cinsel saldırılarına maruz kalmamak uğruna kendilerini ateşe atmasıyla geleneğin başladığı bilinir.

Sonrasında kadınlar, ölen eşinin ateşine atlayarak intihar etmeye başlamış; ve hatta intihar etmeyen kadınlar ailesi tarafından zorla atılmış; çünkü Hinduizm’in kutsal Manu kitabında Sati inanışına göre, eşinin ölümüyle bir kadının kendini yakması onurlu bir davranış sayılıp, günahlarından arınıp cennete gideceği anlamına gelirdi. Yakılmayan kadınlara ise, ailesinden ve toplumdan dışlandığı bir ortam sunulurdu.

Bir başka üzücü yaklaşıma göre ise, eşinin ölümüyle kadınlara akrabalarının bakmak istememesi, toplumsal baskının yanında eşiyle birlikte ölüm yolculuğunu kaçınılmaz bir seçeneğe dönüştürüyordu. Bu nedenle uğursuz olduğu inanılan dul kadınlar kendilerini küle çevirmeyi tercih ediyordu.

Gelenek, Hindistan’a egemen olan İngiliz yönetimince 1829 yılında yasaklanmış; ancak, Racastan’da 1987 yılında gazetelerin duyurduğu “ binlerce kişinin önünde 18 yaşında bir kadının, eşinin cenaze ateşine atlaması” haberi geniş yankı bulmuştu ve geleneğin tamamen ortadan kalkmadığı gerçeğini gün yüzüne çıkarmıştı.

Bazı kesimlere göre, köylülerce zorlandığı belirtilen gelinin intiharı epey tartışıldı ve Hindistan hükümetinin çıkardığı ağır yasalara rağmen Racastan ve bazı kırsal bölgelerde geleneğin halen sürdüğü iddialarını güçlendirmiş oldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap