İngiltere‘de yapılan bir araştırma sonucuna göre erkekler için geliştirilen doğum kontrol aşısı, kadınların kullandığı haplar kadar etkili. Uzmanlar, aşının yan etkilerinin ortadan kaldırılması durumunda kadınların ve erkeklerin doğum kontrolünde eşit sorumluluk üstlenebileceğini söylüyor.

Erkekler için geliştirilen doğum kontrol aşısı progesteron ve testosteron hormonlarının bileşiminden oluşuyor. İngiltere‘de geliştirilen aşı, 350 erkek üzerinde denendi.

Hormon enjekte edilen erkeklerin sperm seviyesinin büyük ölçüde düştüğü, üreme sisteminin askıya alındığı gözlendi. Aşı uzun süre kullanıldığında istenmeyen gebelikleri yüzde 96 oranında engellendiği ortaya çıktı. Bu oran, prezervatifin sağladığı korumanın üzerinde. Aşı, en az kadınların kullandığı doğum kontrol hapları kadar etkili.

Yan etkileri de var

Aşı, doğum kontrolü sağlamada başarılı ancak deneye katılan erkeklerde depresyon, akne ve cinsel isteksizlik gibi yan etkiler görüldü. Bu nedenle deney planlanandan erken sonlandırıldı. Ancak uzmanlar hormon dozlarının ayarlanmasıyla yan etkilerin aşılabileceğini belirtiyor. Deneye katılan erkeklerin dörtte üçü, aşıyı kullanmaya devam etmek istediğini söyledi.

Aşının yan etkileri ortadan kaldırılırsa kadınların ve erkeklerin, doğum kontrolünde eşit sorumluluk üstlenebileceği belirtiliyor.

Aşı kadar hap da başarılı olmuştu

Erkek doğum kontrolü ile alakalı olarak geçtiğimiz günlerde hap aracılığı ile de bu yöntemi sağlayabilecek bir hapın geliştirildiği açıklanmıştı. Wolverhampton Ünivesitesi araştırmacılarının Portekizli bilim insanlarıyla birlikte geliştirdikleri hızlı etki gösteren bu yeni doğum kontrol hapının, cinsel ilişkiden sadece birkaç dakika öncesinde alınmasının yeterli olacağı belirtildi. İlacı geliştiren ekipten profesör John Howl: “Sonuçlar heyecan verici ve neredeyse anında etkili. Sağlıklı bir sperme geliştirdiğimiz bileşim eklendiğinde, birkaç dakika içinde sperm hücresi hareket edemez hale geliyor.” sözlerini dile getirmişti. Araştırmacılar bu hapların da 2021 yılında piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Araştırmaları büyük kuruluşlar da destekliyor

Erkeklere yönelik geliştirilen doğum kontrol yöntemleri Dünya Sağlık Örgütü tarafından da destekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden doktor Mario Philip Reyes bu zamana kadar yapılan çalışmalarla alakalı şunları ifade ediyor:

“Erkekler arasında yaygın bir doğum kontrol yöntemi olabilmesi için daha ileri araştırmalar yapmamız gerekiyor. Aşı doğumu engellemekte başarılı görünse de etkinlik ile güvenlik arasında dengeyi yakalamak için hormon kombinasyonlarını incelememiz gerekiyor.”

Kaynak: TIME, Cnbc 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap