Babunların cinsel yaşamını nasıl açıklayabiliriz? Karmaşık? Belki. Vahşi? Kesinlikle. Namibya’daki Chachma babunlarının gözlemlenmesine dayanan yeni araştırmaya göre, erkek babunlar dişilere şiddet uyguluyorlar ve aynı zamanda erkeklere karşı daha saldırgan olan dişi babunların da çiftleşme başarısı daha yüksek yani çiftleşme esnasında iki tarafında birbirine uyguladığı şiddet bir üreme stratejisi.

Erkekler dişileri doğrudan fiziksel olarak çiftleşmeye zorlamıyor. Dişilerin ovulasyonundan önceki birkaç hafta boyunca erkek babunlar dişilere saldırıyorlar ve bu durum cinsel erişimi elde etme şanslarını arttırıyor gibi görünüyor. Araştırmacılar, bu davranışın uzun süreli cinsel tehdit oluşturmanın bir biçimi olarak görülebileceğini öne sürerek, dişi babunların agresif erkeklerle çiftleşmeyi tercih ettikleri hipotezine dair herhangi bir kanıt bildirmediğini belirtti.

Fransa’nın Toulouse’daki İleri Araştırmalar Enstitüsü Başkan Yardımcısı Alice Baniel, araştırmanın dişilerin çiftleşme kararlarını sınırlamak için baskı uygulayan erkek primatların varlığına kanıt olarak eklediğini ve cinsel baskının primatlarda uzun bir evrim geçmişi olduğunu öne sürdüğünü belirtti.

Chacma babunları, erkeklerle dişiler (cinsel dimorfizm) arasındaki farka bakıldığında, tüm maymunların en büyükleridir. Yetişkin bir dişi maymun yaklaşık 15 kilo, yetişkin bir erkek maymun ise yaklaşık 31 kilodur.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap