Kullansak da kullanmasak da hayatımızın her anında yer alan yerli ve yabancı markaların açılımlarını merak ettiniz mi hiç? İşte açılımlarını öğrenince çok şaşıracağınız, ama kulağınıza daha anlamlı gelecek o markalar…

1. SANKO

İnşaat, tekstil, otomotiv ve sağlık gibi alanlarda faaliyet gösteren Sanko, adını kurucusu Sani Konukoğlu’nun adı ve soyadının kısaltmalarından alıyor.

2. TOFAŞ

Koç grubuna ait yerli otomotiv üreticisi TOFAŞ’ın açılımı, Türk Otomobil Fabrikası Anonim Şirketi.

3. ESAS

Gıda, sağlık, taşımacılık ve elektronik sahalarında faaliyet gösteren Esas, ismini Emine Sabancı ve Ali Sabancı’nın baş harflerinden alıyor.

4. ENKA

Şarık Tara ve Sadi Gülçelik tarafından kurulan Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden biri olan ENKA’nın açılımı “Enişte – Kayınbirader” kelimelerinin kısaltılmışı.

5. TÜPRAŞ

Kocaeli’nde tesisleri olan ve Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olan TÜPRAŞ’ın açılımı, “Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.”

6. DYO

Türkiye’nin önde gelen boya firmalarından DYO’nun açılımı Durmuş Yaşar ve Oğulları.

7. YU-MA-TU

90’lı yıllarda ürettiği televizyonlarla Japon firması sanılan yerli teknoloji firması YU-MA-TU, kurucuları “Yusuf, Mahmut ve Tuncer” kardeşlerin isimlerinin kısaltılmışı.

8. BMW

Alman otomotiv devi BMW’nin adı, Bavyera Motor Fabrikaları anlamına gelen“Bayerische Motoren Werke”nin kısaltması.

9. VODAFONE

GSM hizmeti veren bir mobil telekomünikasyon işletmecisi Vodafone’un ismi; ses, veri, telefon anlamına gelen Voice Data Telefone kelimelerinin birleşiminden meydana geliyor.

10. IBM

ABD’li teknoloji devi IBM’in açılımı ise Uluslararası İş Makineleri anlamına gelen International Business Machines.

11. LEGO

Danimarka merkezli oyuncak üreticisi Lego, Danca “İyi Oyna” anlamına gelen “Leg Godt”un kısaltması. Lego aynı zamanda latincede “biraraya getirmek” anlamına da geliyor ancak Lego’nun kurucuları bunun tamamen tesadüf olduğunu söylüyor.

12. HSBC

Merkezi Londra’da bulunan İngiliz Bankacılık Devi HSBC’nin açılımı “Hong Kong and Shanghai Banking Corporation” (Hong Kong ve Şangay Bankacılık Şirketi). Banka, İngiltere’nin Asya’daki ticari faaliyetleri için 1865 yılında Hong Kong’da kuruldu.

13. FIAT

Giovanni Agnelli tarafından Torino’da kurulan otomotiv devinin açılımı, Torino İtalyan Otomobil Fabrikası anlamına gelen Fabbrica Italiana Automobili Torino.

14. ADIDAS

Alman spor malzemeleri üreticileri Adidas, ismini kurucusu Adolf Dasler’in kısaltılmış halinden aldı.

15. SEAT

Otomotiv firması SEAT, Türkçe’ye “İspanyol Binek Otomobilleri Şirketi” olarak çevrilen Sociedad Española de Automóviles de Turismo’nun kısaltması.

16. IKEA

İsveçli mobilya devinin ismi “Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd” kelimelerinin kısaltılmışından gelmekte. Ingvar Kamprad IKEA’nın kurucusu, Elmtaryd doğduğu çiftlik, Agunnaryd ise IKEA’nın ortaya çıktığı bölgenin adı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap