Fırat Kalkanı Harekatı’nın yürütüldüğü ilk merkez Cerablus’a Türkiye’den 10 Eylül’de elektrik verilmeye başlandı. Böylece Cerabluslular 4 yıl aradan sonra yeniden elektriğe kavuşmanın mutluluğunu yaşadılar.

Cerablus’a elektrik tedarikine yönelik proje için düğmeye basan Enerji Bakanlığı ile yakın işbirliği içerisinde elektriği Cerablus’a ulaştıran Alman enerji devi Eon ile Sabancı Holding iştiraki Enerjisa’nın CEO’su Kıvanç Zaimler, bu olayın bayrama denk gelmesi nedeniyle şirkette birçok çalışanın bayramı Cerablus’ta geçirdiğini ve duygusal anlar yaşadıklarını anlattı.

Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar’ın bayram arifesinde, dört yılın ardından ilk kez lambalar yandığında Cerabluslu çocuklarla bir arada olduğunu söyleyen Zaimler, şu şekilde konuştu;

Oradaki resimler hepimizi ağlattı. Murat’ın çocuklarla olduğu resimlerde, bu çocukların mutluluğu… Bizim İnsan Kaynakları Müdürümüz ekipteki çalışanları yalnız bırakmamak için gitti oraya, ‘Hayatımın en güzel bayram hediyesi oldu’ dedi. Cerablus’ta evlerin ışıkları yeniden yanmaya başladı” şeklinde konuştu.

4 yıl elektrik verilmemiş

Elektriği Cerablus’a götürmenin 1.2 milyon liralık bir yatırım ile mümkün olduğunu anlatan Zaimler, benzer sistemle Suriye’de başka bölgelere de elektrik sağlayabileceklerini vurgularken, “Bir bölge düşünün ki, 4 yıl boyunca elektrik verilmemiş. Yaşam durmuş. Bakanlık bize buraya elektrik götürmek istediğini iletti, biz çözüm ürettik. Yaşamlarını canlandırabilmek adına 4 ay sürebilecek son derece kapsamlı yatırım projesini dağıtım ekiplerimizin yoğun ve özverili çalışması ile 1 haftada tamamladık.

10 Eylül’de Bayram sevinci ile enerji vermeye başladık. 3 bin yapı enerjilendirildi. Çalışmalar aynı anda hem Türkiye hem de Suriye tarafında yürütüldü, şebekesi olan tüm sokaklar aydınlatıldı. Suriye elektrik şebekesi ile uyumlandırmak için 34 kilovolttan (kV) 20 kV’a dönüşüm projesi gerçekleştirildi.

İstanbul’dan getirilen özel trafolarla çalışma tamamlandı. Orada o gülen çocuklar filan var ya… Ailelerin, yaşlıların hayatlarına dönebilmelerine yardımcı olabilmek kadar, çocukların yüzlerindeki mutluluğu görmek bu son derece kapsamlı ve zor çalışma karşılığında her şeye değer” dedi. 2011’de Cerablus nüfusunun 28 bin olduğunu, savaşla bu rakamın 3 bine kadar düştüğünü aktaran Zaimler, “Nüfus şimdi tekrar artmaya başladı” yorumunu da ekledi.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap