Dünya fosil yakıt ve temiz enerji kaynaklarının kullanımı konusunda  bir yol ayrımına geldi. Gelecek nesillere olan etkisini göz önünde bulundurarak ülkeler, bu iki seçenek arasında tercihini yapmak zorunda.

Dünya Enerji Konseyi‘nin (WEC) enerji güvencesi, enerji kaynağı ve çevresel sürdürülebilirlik kriterlerini temel alarak hazırladığı listeye göre enerji konusunda dünyanın en güçlü 10 ülkesi şöyle;

1. İsviçre

Listenin zirvesinde olan İsviçre’de enerji üretiminin en büyük ayağını hidroelektirk santrallerinden elde edilen enerji oluşturuyor. Ülkede tüketilen elektriğin yüzde 59’u İsviçre sınırları içinde üretiliyor. Fosil yakıt kullanımı ise İsviçre’nin enerjisinin sadece yüzde 1’ini karşılıyor. İsviçre’nin dünyanın en iyisi olmasının esas sebebi ise enerji üretiminin çevreye kötü etkisinin neredeyse hiç olmaması.
isvicre

2. İsveç

Ülkede sıfıra yakın olan karbon üretimi İsveç’in elektriğinin yüzde 98’inin üretmesinden kaynaklanıyor. Bu da İsveç’i listenin ikinci sırasına yerleştiriyor. Yine de ülkede geliştirilebilir alanlar yok değil. Zira tren, tramvay ve metro ulaşımı için ülkede fosil yakıt kullanılmaya devam ediliyor.

isvec

3. Norveç

Petrol reservleri konusunda zengin olan Norveç aynı zamanda yenilenebilir enerji meselesine de dört elle sarılıyor. Su gücünü kullanan Norveç’te elektrik üretiminin yüzde 98’i yenilenebilir enerjiden sağlanıyor.

norvec

4. Birleşik Krallık

Uzmanlar Birleşik Krallık’ın enerji tedariği konusunda ciddi zorlukla karşı karşıya olduğu uyarısında bulunuyorlar. Birleşik Krallık halen yüzde 69 oranında fosil yakıta bağımlı durumda.

ingiltere

5. Avusturya

Avusturya’nın enerjisi halen büyük oranda ithal edilen yakıtla sağlanıyor. Ancak ülkenin umut taşıyan bir geleceği var. Zira Avusturya giderek kendine yeten bir ülke haline geliyor. 1980’le kıyaslandığında ülkede yenilenebilir enerji tüketimi iki katının üzerine çıkmış durumda.

Avusturya

6. Danimarka

Rüzgar enerjisi ülkenin üçte birine elektrik sağlıyor. Danimarka hükümetinin hedefi ülkede fosil yakıt tüketimini 2050 yılına kadar sonlandırmak.

Danimarka

7. Kanada

Enerji ihracatında önde gelen ülkelerden olan Kanada, yenilenebilir enerji konusunda doğal kaynakların zenginliğiyle biliniyor. Kanada hükümetinin verilerine göre hidroelektrik üretiminde Kanada dünyanın ikinci ülkesi konumunda. Ülkenin tükettiği enerji yüzde 3.5 oranında ise rüzgar enerjisinden sağlanıyor.

kanada

8. Fransa

Fransa enerji tüketiminde petrol ve gas ithalatına bağımlı hale gelince nükleer enerjiye ağırlık verdi. Şimdilerde Frasa’nın enerji üretiminin yüzde 79’u nükleer santrallerle, yüzde 10’dan azı ise fosil yakıtla sağlanıyor.

fransa

9. Finlandiya

İskandinav ülkesinin enerji kalite performansı, benzin ve elektrik fiyatlarının sabit kalması nedeniyle oldukça güçlü olmaya devam ediyor.

Finlandiya

10. Yeni Zelanda

Dünya Enerji Konseyi’nin (WEC) Yeni Zelanda’yı listeye almasının nedeni, ülkenin enerji üretiminin yüzde 84’ünü kendisinin sağlaması. Yeni Zelanda’nın 2025 hayali, elektrik tüketiminin yüzde 90’ının yenilenebilir enerjiden sağlamak. Ülkede şu an fosil yakıt, su enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları kullanılıyor.

Yeni Zelanda

Kaynak: CNBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap