TÜİK verilerine göre; üniversiteli işsiz oranı yüzde 28.5… Diplomalı işsizlerin büyük kısmı evde oturuyor. Gençleri geleceğimizin sigortası olarak gördüğünü ifade eden, Türkiye’nin en güçlü 50 işkadınından biri olan Esas Holding’in Kurucu ortağı ve Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı, “geleceğimiz için bu sorunu çözmeliyiz” diyor.

Aynı zamanda Esas Sosyal’in Kurucular Kurulu Başkanı olan Kamışlı, gençlere iş deneyimi kazandırmayı hedefledikleri Esas Sosyal-İlk Fırsat projesini Hürriyet gazetesine verdi röportajda anlattı.

Gençler moralli olmalı

Biz oturup konuştuğumuzda aslında 15 yıldır öncelikle istihdam yaratmaya çalıştığımızı gördük. Bunu aile olarak hep çok önemsedik. Ülke dışında iş yaparken de önce ülkemizi “genç dinamik nüfusuyla” anlatıyoruz. Çünkü biliyoruz, gençler bizim geleceğimiz. Bu yüzden de gençler moralli olmalı, moralli olmazlarsa motivasyon olmaz, motivasyon olmazsa üretemezler.

Bulundukları üniversitede, fırsat eşitsizlikleri, iş deneyimleri yok. Bu da daha başlarken gençlerin moralini bozuyor. Bu proje için ben de sahaya indim. Odak çalışmaları yaptık. Gördük ki, Türkiye’nin her yerinden her üniversiteden gence şans vermemiz gerekiyor. Herkesin farklı özellikleri var.

Maaş beğenmedikleri için işe başlamıyorlar

Eğitimli gençler evde oturuyor, çoğu mezun olunca önerilen maaşları beğenmedikleri için işe başlayamıyor. Reformu sadece devletten beklemememiz lazım. Kafa yapımızı değiştirmeliyiz. Türkiye’de bir hep altın paraşüt var, ailelerin sunduğu. “Kızım ben ilkokul mezunuyum, sen gittin üniversiteleri okudun, gidip 2000 liraya mı çalışacaksın?” diyorlar. “Başka iş bulursun” diyorlar. Aileler çocukları rahat bırakmalı.

Biz 5 yıl için 20 milyon lira ayırdık. STK’lara gençlerin maaşlarını ödüyoruz. Onlar bu süre içinde eğitimlerden de geçiyor, yurtdışı kurs olanaklarını değerlendiriyor. Yalnızca iş değil.
Bu sene 15 pozisyon için 9 STK ile çalıştık. 2017 yılında 15 gençten 30 gence çıkacağız. STK sayısı da artacak. Farklı şirketlere de anlatmaya başladık. Gönlümüz bu sayının çok artmasından yana.

İş tecrübesi genci bir adım öne taşır

Yaz ayları için global şirketler stajyer alıyor. Mülakatlar, testler yapılıyor. 10 hafta çalıştırılıyorlar, beğendiklerine iş teklif ediyorlar. Hiç tanımadıkları bir kişiyi almaktansa denedikleri birini alıyorlar. Bir yıllık bir iş deneyimi genci bir adım öteye taşır.

Şirketler için de avantajlı bir uygulama

STK’larda gençlerin performansı izlenebilir ve o gençlere farklı iş olanakları doğabilir. Bu şirketler için de çok iyi olur. Çünkü bir yerde performansını izlediği birini işe daha kolay alırlar.

Emine Sabancı Kamışlı’dan gençlere tavsiye:

Aile şirketinde başlamak yerine kendinizi sahada ispatlayın London School of Economics’i bitirdiğimde kendimi iş dünyasına Allah’ın lütfu olarak görüyordum. Bence çoğu genç de okulunu bitirdiğinde kendini böyle görüyor. Sanıyorsunuz ki iş dünyası sizi bekliyor.

2 buçuk yıl bizimle, ailemizle hiç ilgisi olmayan bir sigorta şirketinde çalıştım. Herhangi bir çalışan gibi çalıştım. Özgüvenim gelişti. Ayakların yere basması nötr ortamda sağlanıyor. Bizden sonraki nesillere de söylüyorum, olanağınız varsa da aile işinde başlamayın çalışmaya, bir yerlerde kendinizi ispatlayıp gelin.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap