Elon Musk, şu anda dünyada parmakla gösterilen sayılı milyarderlerden biri. Teknoloji dünyasının yaramaz çocuğu olarak bilinen Musk geçen hafta uzaya gönderdiği SpaceX aracının başarısızlığıyla gündeme gelse de kimse onun vizyoner bakışını eleştiremiyor. Peki, şu anda Mars’a insan turizmini planlayan girişimci bu işe nasıl başladı?

CNBC’de yer alan bir analizde, Tesla, SpaceX, SolarCity ve PayPal gibi girişimlerin kurucusu olan Musk’ın geçmişine ve ilk adımlarına yer verildi. 1971 yılında doğan Elon bugün büyük bir bölümünü gerçekleştirdiği hayallerini, Güney Afrika’da bilim kurgu kitapları aşığı bir çocukken başladı.

12 yaşında yazdığı video oynunu 500 dolara sattı

Okuduğu kitapların etkisiyle kendini bilgisayar ve yazılıma adayan Musk, gençlik dönemlerinde video oyunları geliştirdi ve kendi kendine program yazmayı öğrenip, usta bir yazılımcı oldu. İlk video oyununu 12 yaşında yazan Elon, bunu 500 dolara sattı.

Mühendis bir baba ve model bir annenin oğlu olan Musk, ailesinin boşanma kararının ardından babasıyla yaşamaya karar verdi. Çocukluk yıllarında Britannica Ansiklopedisi’nin tamamını okuyan SpaceX‘in kurucunun, şimdi de günün 10 saatini okuyarak geçirdiği biliniyor.

elon_musk-1

Elon Musk

18 dolara çalışıyordu

Musk’ın en büyük şansı babasının mühendis olmasıydı, onunla birlikte işe gidip gelirken tüm süreci görüp öğrendi. Annesi Kanadalı olan genç girişimci , Kanada vatandaşlığına geçip oraya taşındı.

Bugün milyar doları yöneten Musk, çalışma hayatına ilk adım attığında 18 yaşındaydı ve kalorifer dairesinde yer temizleyicisi olarak çalıştığı bu işten saatte 18 dolar kazanıyordu.

Bu arada bir bankaya yaptığı staj başvurusundan olumlu yanıt alarak işe giren genç mucit, diğer yandan da video oyunları konusunda çalışmaya devam etti.

Babasından aldığı 28 bin dolarla kendi işini kuran Musk, günde 3 saatlik uykuyla projelerini geliştirdi ve şirketini bugünlere taşıdı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap