Elon Musk, Tesla’nın Apple tarafından alınabileceği haberlerini yorumladı ve duruma en azından şu an için açıklık getirdi.

Geçen hafta açıklanan habere göre, 2017 yılının ilk üç ayında Apple, kasasına 10 milyar dolar koyması ve elindeki nakit miktarının çeyrek trilyonu bulmasıyla finansal durumunun bir hayli iyi olduğunu açıklamıştı.

Uzmanlara göre ise bu durumda Apple; Disney ya da Netflix gibi büyük bir şirketi satın alırsa piyasadaki konumunu bir hayli güçlendirebilir. Bunların yanı sıra, Apple’ın, Tesla gibi önü çok açık bir teknoloji şirketini alabileceği yönünde de iddialar mevcuttu. Tesla’nın Apple ile birleşmesi durumunda ise Project Titan adı verilen projeyi başlatabilecek olan (Apple’ın elektrikli araba projesi) Apple-Tesla şirket grubu, kültürel ve stratejik açıdan dünyada birinci sıraya oturabilir gibi duruyor.

Finansal açıdan ise, şirketlerin değerleri pek de birbiriyle uyuşmuyor. Tesla’nın piyasa değeri 46 milyar dolarlık bir aralıkta dolaşırken, Apple’ın bu durumda elini cebine atması pek de kolay gerçekleşecekmiş gibi durmuyor.

Son yapılan bir söyleşideyse Morgan Stanley analisti Adan Jonas, Tesla CEO’su Elon Musk’dan, şirketin Apple’a satılma durumu ile ilgili ilginç bilgiler aldı.

Jonas, Musk’a “Apple’ın Tesla’ya göre neredeyse üç katı kadar nakit varlığı bulunmakta. Finansal açıdan çok daha iyi konumda bulunmaktan başka Apple’ın Tesla için yapabileceği başka bir şey var mı? Apple, Tesla’nın gelecekte ortak olabileceği bir şirket konumunda bulunuyor mu? Bu konuda Tim Cook ile hiçbir konuşmanız oldu mu?” gibi sorular yöneltti.

Musk ise verdiği esprili cevapta bunun pek de olası gözükmediğini üstü kapalı bir şekilde belirtti. Elon Musk, “Böyle bir konuşma yapmak isteyeceklerini düşünmüyorum. En azından bu zamana kadar böyle bir niyetlerinin olduğuna dair bir bilgi de almadım. Apple, gerçekten güzel ürünler geliştirmeye devam ediyor ve telefon, diz üstü bilgisayar üretiminde gerçekten iyiler. Başka da bir şey söyleyemiyorum” diye yanıtladı.

Jonas daha sonra size göre Apple rakip mi yoksa potansiyel bir ortak mı diye sordu ve Elon Musk da “Araba olarak neler yapabileceklerini bilmiyorum. Şu anda bu durum kesinlik kazanmış değil” diye yanıtladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap