Ünlü girişimci Elon MuskTeslaSpaceXSolarCity ve OpenAI şirketlerinin yöneticiliğinin yanı sıra baba olmasının getirdiği bir sürü sorumluluğa rağmen her geçen gün biraz daha heyecan verici fikirler yaratmanın peşinde.

İşte multi disipliner bir mühendis resmi çizen Musk hakkında bilmek isteyeceğiniz 5 şaşırtıcı gerçek.

Anne ve babası çocuklarının sağır olduğunu düşünüyordu

Musk’un anne ve babası, çocukken onunla konuşurken sık sık bakışlarını bir yere sabitleyerek tepkisiz kalan oğullarının sağır olduğunu düşündü. Bunun üzerine doktorlar Musk’un lenf bezlerini aldı; fakat işe yaramamıştı.

Sonra anlaşıldı ki Musk’un yaptığı tek şey hayal kurmak. Annesi Maye konu ile ilgili şöyle diyor:

"Sanki zihni başka bir evrene geçiş yapardı… Bu konuda artık üzerine gitmiyorum çünkü böyle zamanlarda yeni bir roket ya da benzer bir şey tasarladığından emin oluyorum."

1984 yılında bir video oyunu kodladı ve ticarileştirdi

12 yaşındayken geliştirdiği Blastar isimli video oyunun kaynak kodları Bilgisayar ve Ofis Teknolojileri isimli dergide yayınlandığında Musk’a 500 dolar kazandırdı. 2015 yılında ise Google’de çalışan bir yazılım mühendisi, oyunun kodunu HTML5 ile uyumlu olacak şekilde güncelledi ve oyunu oynanabilir hale getirdi.

Bir yerden bir yere ulaşmanın beşinci yolunu yaratmayı hayal ediyor

Musk yüksek hızlı ulaşım tüpleri konsepti ile bir yerden bir yere ulaşmanın beşinci bir yolunu yaratmanın hayalini kuruyor. PandoDaily ile yaptığı bir röportajda bu fikri ile ilgili söylediklerine bakılırsa bu, yolculuk yapmanın en hızlı yolu. Üstelik asla kaza riski yok ve hava şartlarına tamamen dayanıklı. Bu ulaşım şekli sayesinde saatte 1.200 km hızla yol almanız mümkün.

Mars’ı bombalamayı teklif etti

2015 Eylül ayında The Late Show With Stephen Colbert isimli televizyon programında Mars’ın kolonizasyonu ile ilgili yöneltilen bir soruyu şu şekilde yanıtladı: “Mars’ı Dünya’ya benzer bir gezegene dönüştürebilirsiniz. Sıcaklığını artırabilirsiniz.” dedi. Colbert biraz daha detaylandırmasını istediğinde ise sözlerini, “bunu yapmanın iki yolu var. Hızlı yol Mars’taki çukurlara termonükleer bombalar atmak” diyerek sözlerini sürdürmüştü. Fakat daha sonra bu sözlerine açıklık getirdi ve bu fikrin aslında nükleer füzyon yoluyla Mars’ın yanında iki Güneş yaratmak olduğunu söyledi.

Tüm dünyayı uzay tabanlı internet ile donatmak istiyor

15 Kasım 2016 tarihinde SpaceX, 4,425 tane uyduyu uzaya göndermek için gerekli yasal izinlerin talebinde bulundu. Bu uydularla tüm dünyada internet bağlantısı sağlamayı amaçlıyor. Halihazırda ise dünyanın yörüngesinde hem aktif, hem de aktif olmayanlarla birlikte toplam 4.000 uydu buluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap