SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, şu an tahmini olarak 16 milyar dolarlık bir servete sahip.

İlk şirketi olan Zip2’yu 28 yaşında satıp milyoner olmadan önce ise, Musk, günde 1 dolarla yaşamaya çalışıyordu...

Bu dönemlerde yaşadıklarını StarTalk radyosunda ünlü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson’a anlatan Musk, girişimci bir lider olabilmek için, sosisli ve portakalla geçiştiriyordu. Evet belki yoksulluk seviyesinin üzerinde bir menü, ancak yine de bu günkü şartlara baktığımızda, arada büyük bir fark var.

Musk, Ontario’daki Queens Üniversitesi'ne ilk başladığı yıllarda, insanlığın kaderini, internet, enerji verimliliği ve uzay keşiflerinin değiştirebileceğini düşünmüş. Diğer öğrenciler işi düşünürken, onun dünyayı değiştirmeyi düşündüğünü söyleyen Tyson’a, kendisinin de bunu düşündüğünü ve planının her zaman Amerika’ya gitmek olduğunu belirtiyor.

Tesla’nın kurucusu “Amerika’da canlı kalabilmek çok kolay. Bu sebeple yaşamak için ihtiyaç duyabileceklerimi de düşük seviyede tuttum. Ucuz bir evde, bilgisayarımla, açlıktan ölmeden yaşayarak başarabileceğimi fark ettim.” diyor.

Aylık 30 dolarlık bir bütçe ile yaşayabileceğini düşünüp, bu düşünceyi başardıktan sonra kendisini istediklerini elde etme konusunda daha özgür görüyor. Bu sayede kazandığı paradan kendisi için minimum harcama yapıyor ve geri kalanını, hayallerine ulaşmak için harcıyor. O gün yapamadıklarını, bugün doyasıya yapıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap