Dünyadaki en büyük şirketlerin liderleri devamlı olarak zamanı nasıl değerlendirmeleri gerektiğini düşünür ve her seferinde aynı sonuca ulaşır: Çalışarak.

Mark Zuckerberg, Bill Gates ve Elon Musk dünyanın en zengin kişileri arasında gösteriliyor. Ancak bunun da ötesinde bu isimler, teknolojik gelişmelere yön verme veya toplumu kalıcı olarak değiştirme gücüne sahipler.

İşte bu üç ismin başarı ve verimlilik sırları;

“Enerjimi önemsiz şeylere harcamıyorum”

mark-zuckerbergs-1

Zuckerberg’in adeta üniforma gibi giydiği gri tişörtlerinden ve kapüşonlu hırkalarından hep bahsediliyor. Zuckerberg giyim kuşam için daha az enerji harcayarak başka şeylere daha çok odaklanabiliyor. Zuckerberg’in sade yaşam tarzı sadece gri tişörtleriyle sınırlı değil.

Facebook’un kurucusu olan ve milyarlarca dolarlık bir servetin sahibi olan Zuckerberg, son model marka otomobiller kullanan diğer CEO’ların aksine, mütevazı bir Acura otomobile biniyor. Palo Alto’da üç ev satın alan Zuckerberg, bu evlerden birinde oturmak yerine ofisine yakın küçük bir evde yaşıyor. Savurganlıktan kaçınan Zuckerberg’in odaklandığı tek şey, işi. Zuckerberg, Facebook’taki soru-cevap şablonlarından birinde şöyle demişti;

Hayatımla ilgili saçma veya önemsiz şeylere enerjimi harcadığımda, kendimi işimi yapmıyormuşum gibi hissediyorum. Bu yüzden en iyi ürünleri ve hizmetleri sunmak için tüm enerjimi harcıyorum.

Üç ekran kullanıyor

bill-gates1

2006 yılındaki bir blog yazısında Microsoft’un CEO’su Bill Gates, her gün gelen yüzlerce maille ilgilenmek için üç ekran kullandığını anlatmıştı. Bu ekranlardan birinde gelen mailler, bir masaüstü, üçüncü ekranda da üzerinde çalıştığı iş görüntüleniyor. Böylelikle Bill Gates her bir işlem için hak ettiği dikkati ve ilgiyi ayırabiliyor. Aslında bu yöntemi genç girişimlerin birçoğu uygulayabilir.

Hafta sonunu ormanda geçiriyor

Bill Gates ayrıca her yıl Think Week denilen etkinliğe katılıyor ve bir hafta sonu ormanda bir kulübede geçiriyor. Bu bir hafta boyunca dikkat dağıtıcı her şeyden uzaklaşıyor ve kitap okuyor, düşünüyor, strateji geliştiriyor, faaliyet gösterdiği şirketleri ve kurumları gözden geçiriyor ve geçmiş bir yılın değerlendirmesini yapıyor. Think Week haftası adeta Bill Gates’in verimlilik sırrı gibi.

Aynı anda birçok işe odaklanabiliyor

elon-musk1

SpaceX ve Tesla Motors’un CEO’su, SolarCity’nin Yönetim Kurulu Başkanı, beş çocuk babası ve teknolojinin geleceği konusunda bitmek tükenmek bilmeyen bir heyecana sahip olan 44 yaşındaki Elon Musk’ın üretkenliğini neye borçlu olduğunu kestirmek zor. Yazar Max Chafkin, 2007 yılında Musk için şöyle demişti;

Musk bir gününü şu iki şeyle geçiriyor: Kafein ve insanlığın Mars’ı koloni haline getirmesine yardımcı olmak.

Haftayı SpaceX ve Tesla Motors arasında ikiye bölerek geçiren Elon Musk, aynı anda birden fazla işle meşgul olmayı en iyi başaran isimlerden. Faturaları gözden geçirirken, bir yandan da mail gönderebiliyor, cep telefonunu kullanarak hem toplantılar yapıyor hem de işiyle ilgileniyor, bir yandan da çocuklarıyla mesajlaşıyor. Resmi olarak günün 15 saatini ofiste geçiren Musk, kendi deyimiyle çalışmayı hiçbir zaman bırakmıyor.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap