Eylül ayında teknoloji dehası girişimci Elon Musk, şirketi SpaceX ile birlikte Mars’ta koloni kurulabileceği üzerine düşüncelerini paylaşmıştı. Yeni yaptığı açıklamalarda ise Musk, planının detaylarını yavaş yavaş netleştiğinin sinyallerini verdi.

Elon Musk, 1 milyon kişiyi kapsayan Mars kolonisi planını devreye sokmak isterken, Kızıl Gezegeni, Dünyanın yedeği olarak gördüğünü belirtmişti. Bu planda bir kişinin Mars’a ulaşması için 100-200 bin dolar arasında maliyetinin olacağı tahmin ediliyor.

Musk’ın Eylülde yaptığı konuşmanın ardından akademik yazılar da ortaya çıkmaya başlamıştı.

Musk, kendi geliştirdiği fikir olan tekrar kullanılabilir roket ile uzay uçuşlarında sürdürülebilirlik hedefini daha önce açıklamıştı. Daha büyük bir uzay aracıyla yolculuğu da hedefleyen Musk gün geçtikçe planını netleştiriyor.

Elon Musk, dört aşamadan oluşan Mars kolonisi planını Ekim ayında Reddit’te açıklamıştı. Enerji ve yeterli hava üretimi konularının üzerinden geçtikten sonra “Hearth of Gold” (Altının Kalbi) ismini verdiği uzay gemisiyle insanların Mars’a taşınabileceği belirtiliyor.

Yaptığı konuşmasında ise Musk, devasa bir yakıt tankını da yapacağı uzay gemisi için kullanacağını belirtti. Karbon fiber üretim olan yakıt tankı, büyük basınçlara dayanıklı olarak tasarlanmış


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap