Theranos isimli girişimiyle daha 32 yaşındayken adını en zenginler listesine yazdıran kadın girişimci Elizabeth Holmes şu aralar oldukça zor günler geçiriyor.

Stanford Üniversitesi‘nde öğrenci olduğu esnada okulunu bırakıp sıfırdan bu girişimi kuran Holmes’in amacı, insanların hastalıkları konusunda önceden bilgi sahibi olmalarını sağlayabilecek bir kan testi geliştirmekti. Nitekim bu amacı da gerçekleşti.

Theranos, Elizabeth Holmes tarafından 2003 yılında Kaliforniya’nın Palo Alto kentinde kuruldu. Kimya mühendisliği okuduğu zamanlarda Holmes, SARS gibi Uzakdoğu’ya özgü hastalıkların teşhis ve tedavisi üzerine çalışmıştı. Profesör Channing Robertson’un desteğini alarak yüksek teknolojili kan tahlili yapmak için küçük bir kredi ile şirketini kurdu.

Holmes çok geçmeden 25 yaşına geldiğinde ilk milyarını kazandı. Daha sonra şirketi ABD’nin en büyük ilaç zinciri olan Wallgreen ile anlaştı. Uygun fiyatlardan satılan testler, Theranos’un daha da büyümesini sağladı ve Holmes’ı en çok kazanan kadın girişimciler arasına soktu.

31-yasinda-milyarder-bir-kadin-elizabeth-holmes-700x457

Elizabeth Holmes‘ın bitmek bilmeyen yükselişine birçok destek de çıktı. Aralarında Henry Kissenger‘ın da yer aldığı birçok devlet bakanı, Nobel ödüllü isimler, mühendisler, iş adamları, savunma bakanları, ekonomistler gibi birçok önemli isim Holmes’a destek vermeye başladı.

Ancak şimdilerde Holmes pek güzel günler geçirmiyor. The Wall Street Journal‘da yer alan bir haberden Holmes 6 ayda 9 milyar dolar kaybetti. Holmes’ın testleri ile alakalı çıkan iddialar büyümeye başladıkça itibarı da iyice sarılsılmaya başladı. Ve son gelen haberlere göre Holmes, küçülme kararı aldı.

Arizona ve Kaliforniya‘daki laboratuvarlarını kapatma kararı Holmes’in bu kararından 340 çalışanının etkileneceği konuşuluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap