Sıcak su ya da soğuk su mu? Sabun mu, yoksa anti-bakteriyel jeller mi? Havlu mu, jet kurutucular mı daha hijyenik? Ellerimizin hijyeni hakkında efsaneler gün geçtikçe farklı teoriler üzerinde değişip duruyor. Peki ya gerçekten işin aslı nedir?

Sıcak su bakterileri yok ediyor

Açıkçası el hijyeni ile ilgili akla gelen ilk şey sıcak suyun bakterileri yok ettiği ya da azalttığı. Hatta sıcak su ile yıkanmayan elin hiç yıkanmamış olduğunu savunanlar bile var.

Ülkemizde %69'luk bir kesim el temizliğini suyun sıcaklığı ile ilişkilendiriyor. Çoğu eşyayı, yemeği kaynatmadan temiz olduğuna inanmamak da buradan geliyor olsa gerek. Yüksek ısının bakterileri öldürebileceği doğru bir kavram. Fakat 55°C'lik bir sıcaklıkta sağlayabileceğiniz el hijyeni ile yanında bir de ciddi cilt yanıklarına sahip olabilirsiniz.

Bakterilerin yüksek ısıda öldüğü derece ne yazık ki bizim kaldırabileceğimiz bir derece olmamak ile beraber araştırmacılar bununla ile ilgili bir deney de yaptı. Belirli bir grubun elleri karışık olarak 4.4°C ile 50°C arasındaki sıcaklıklarda yıkandı. Suyun soğuk, sıcak veya orta düzey olması insanların elinde kalan bakteri miktarıyla istatistiksel olarak bağlantılı olmadığı ise ortaya çıkan sonuç oldu. Sıcak suyun psikolojik olarak rahatlattığı ve özellikle kamu tuvaletlerinde aranan bir seçenek olduğu ise buna dayandırıldı. Elbette ki suyun ısısının fark yaratmaması sizin her şekilde hijyeni sağladığınız anlamına gelmiyor. Elleri kısa sürede yıkamak hatta çoğumuzun kolaya kaçtığı suya tutup çekmek hijyeni sağlamamanın yanında bakterilerin de çoğalmasına sebep olabiliyor.

Anti bakteriyel el jelleri, sabundan daha mı iyi?

Son yıllarda çıkan ve çoğumuzun gözdesi olan anti-bakteriyel jellerin daha hijyenik olduğunu bir kısmımız daha sabunla karşılaştırmadan savunacaktır; fakat araştırmalar sonucunda bu jeller düşündüğümüz kadar kurtarıcı olamayabilir.

2007 yılında Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre anti-bakteriyel jellerin etkisi zamanla azalıp bir süre sonra hiçbir etki etmemeye başladı. Bu jellerde fazlasıyla bulunan triklosan adlı maddenin bakterilerin direncini zamanla arttırdığı ise bu etkinin neden azaldığını gösterdi ve ülke genelinde bu maddenin hijyenik ürünlerde kullanılması yasaklandı. Peki ya jeller mi, sabun mu hijyeni sağlıyor sorusunun cevabı ise saf sabun oldu.

Jet kurutuculara aldanmayın

Her şeyi doğru yapsanız da işin sonunda aceleniz olduğu için kurutmadığınız ellerinizi eskisinden daha da bakteriyel bir şekilde bulabilirsiniz. Çünkü bakteriler ıslak bölgelere daha rahat ulaşıp çoğalabiliyor. Eski kurutucuların mikropları 1,5 metre alana rahatlıkla bulaştırdığı gibi ellerinizdekileri de arttırdığı herkesin bildiği bir şey. Peki ya kağıt havlu ile aynı hızda kurutabilen yeni jet kurutucular daha mı masum? Bu konu fazlasıyla tartışılsa da jet kurutucuların kağıt havludan daha hijyenik olmadığı çoğunluk tarafından kabul ediliyor.
 
Kamu genelinde yapılan gözlemlere göre ise hijyenik ve temiz görünmeyen tuvaletler insanların bir an önce terk etmek istediği alanlar olduğu için yeterince el temizliği yapılamamış olabiliyor. Güzel bulunan tuvaletlerde ise durum tam tersini göstererek el hijyenine teşvik edebiliyor. Doğru el hijyeni ise 30-45 saniye yani bildiğiniz bir şarkının nakaratı kadar bir sürede sağlanabiliyor.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap