Mağaza zincirleri ve butik kafelere nitelikli çalışan yetiştirme amacıyla başlatılan kahve ile çay kurslarına, ilgi her geçen gün artıyor.

Büyük kahve zincirlerinin Türkiye’de de yayılmaya başlaması, özellikle sıcak içeceklere olan ilgiyi artırıyor. Bunun yanı sıra sadece kahve ya da çay sunumu yapan butik kafeler de hızla artıyor. Büyüyen pazar yeni yatırım alanları da doğurdu. Çay veya kahve yapmayı öğreten kurslar da bunlardan biri.

Kafelere personel (barista) yetiştiren bu kurslar, son dönemlerde dikkat çekici bir sektör haline geldi. Ancak bu kurslar artık sadece kafelere personel yetiştirmiyor; aynı zamanda evinde şık sunumlarla çay ya da kahve servis etmek isteyenleri veya  sosyal bir ortamda içilen kahvenin nereden geldiği üzerine yorumlar yaparak cool bir imaj oluşturmayı tercih edenlerin de ilgisini çekiyor.

1 ila 4 gün arası değişen kursların fiyatları ise günlük 300 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar çıkıyor. Bu kurslarda kahve yapım ve tadımında, kahvenin tarihine kadar eğitimler veriliyor. Genelde yüksek gelir grubuna hitap eden bu kursların her şeye rağmen tercih edilmesi sosyal ağlarda da çok konuşuluyor. Şu anda İstanbul’da 8, İzmir’de iki kurs bulunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap