Belki başlığı görünce tanıdık gelmiştir. Türk TV’lerinde yıllardır karşı karşıya kaldığımız bu çelişkili durum aslında yeni mecralarda da karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz günler The New York Times‘da yer alan haberde ilişkiler ve cinsellik konularında videolar hazırlayan yıldızlarla alakalı bir makale yer aldı. Makalede ilişkiler ve cinsellik için çeşitli kanallar açan Youtuber’ların çoğunun bu konuda eğitim almadığı ortaya çıktı.

Örneğin Laci Green, 2008 yılından bu yana cinsellik konuları ile alakalı kanalından yayınlar yapıyor. Birçok prezervatif firmasından reklamlar da aldı. Ününe ün kattı. Şu anda kendi imparatorluğunu kuran Green, üniversitelerde konuşmalara katılıyor. 131 milyon izleyiciye ulaşan Green, bu konuyla alakalı herhangi bir eğitime sahip değil. Sadece “tecrübe”lerinden faydalanıyor.

Bu şekilde üne kavuşmuş bir diğer isim ise Eileen Kelly. Kendi yazdığı Birds & Bees isimli blogta cinsellikle alakalı önerilerde bulunan Kelly, instragram da oldukça üne sahip.

Sırf öz güvenleri ve amaçları nedeniyle herkes tarafından desteklenen bu isimlerden biri de Hannah Witton. Witton’a göre ise bu konularda konuşmak için doktor olmaya gerek yok. Çok yakında TV’de de bir şova başlayacak Witton kendini iyi yetiştirdiğine inanıyor.

Yurt dışında cinsellik ve ilişkiler konusunda okullarda temel eğitimlerin zaten verildiğini düşünen Youtuber’lar yarattıkları bu evrende kimsenin büyük zararlar göreceğini düşünmüyor. Ama uzmanlar Youtuber’ları uyarıyor; seçtikleri konunun riskli olması dışında peşlerinden sürükledikleri kitlede ilerleyen zamanlarda sıkıntılar çıkmaya başlayabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap