Kadınların korsanlık konusunda pek de maharetli olmadığı düşünülür, ama suç defterleri epey kabarık bu beş kadın korsan fikrinizi değiştirebilir. Kılıçlarını arşa asmış bu beş kadın, günümüzde hala, denizlere hükmettikleri dönemlerde etrafa saldıkları korkuyla anılıyor.

İşte korkusuzluk ve acımasızlıklarıyla tarihe isimlerini yazdırmış 5 kadın korsan:

1. Ching Shih

ching-shih

Tarihin en önemli akıncılarından biri olan Ching Shih‘nin öyküsü bir Çin genelevinde başlar. Ching Shih kocasıyla birlikte Çin‘deki en korkunç korsanları peşlerinden sürüklerler. 50.000 kişiden oluşan silahlı gücü, yüzlerce gemisi ve binlerce balıkçı teknesiyle Güney Çin’de dokunulmaz bir korsan imparatorluğu kurarlar.

2. Anne Bonny

Ünlü korsan Anne Bonny hayata gözlerini zengin bir İrlandalı avukatın gayrimeşru çocuğu olarak açar. Şüpheli durumu nedeniyle gençliğinin ilk yılları babasının yanında hukuk kâtibi olarak çalışıyor gibi görünse de sonrasında Amerika’ya göçer ve 1718 yılında bir denizci ile evlenir. Deniz seyahatleri sırasında korsanlarla sık sık yüz yüze kaldığı için bir müddet sonra sıkıcı bir denizci olan kocasını terk edip korsanlık macerasına atılır.

3. Mary Read

mary-read

17.yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’de doğan Read‘in çocukluğu babaannesinin ve üvey kardeşinin yanında sefaletle geçer. 1710’lu yılların ortalarına doğru korsanlar temizlik yaptığı gemiyi ele geçirince macerası başlar. Kendisini Calico Jack Rackam‘in teknesinde bulan Read, orada tanıştığı Anne Bonny ile kendini kabiliyetini keşfeder. Mary Read bu gemide sadece birkaç ay kalır ama bu bile korkutucu bir şöhret edinmesine yeter.

4. Grace O’Malley

Tahmini olarak 1530’lu yıllarda İrlanda’da Gal aristokrasisi içinde doğan O’Malley’yi İngilizler tehlikeli bir isyancı, yandaşları ise korkusuz ve kurnaz bir lider olarak görür. Babası Owen O’Malley, kendi klanın şefi ve filoların kaptanıdır. Denizi çok seven Grace, kızların denizci olamayacağı düşünüldüğü için saçlarını keser, erkek kıyafetleri giyer. 

Babasının yanında iyi bir denizci olan Grace, 16 yaşında politik bir kararla O’ Flaherty klanının varisiyle evlendirilir. Karı-koca İrlanda’nın batı kıyısı dışındaki suları kontrol altına alırlar. Grace O’Malley, kocası Cork Kalesi’ni savunurken ölünce, kaleyi kendi ekibiyle basarak geri alır. Denizlere geri dönen Grace batı kıyısında güvenli geçiş için haraç almaya başlar, vermeyen gemileri talan eder.

5. Rachel Wall

Rachel Wall’un hayat hikayesi ise diğer kadın korsanlara göre daha az biliniyor. Onunla alakalı anlatılanların çoğu mit ve efsanelerden oluşuyor. Bu efsanelere göre Rachel Wall, genç bir kadın iken evinden kaçıyor ve George Wall adlı genç bir adamla evleniyor. İkili çift olarak bir süre geçinmeye çalışıyor ancak başarılı olamıyorlar.  Wall çiftinin asıl hikayesi, 1781 yılında küçük bir tekne tedarik ederek denizlere açılmalarıyla başlıyor.

New England kıyısında gemileri “avlamaya” başlayan çiftin stratejileri ise söylenenlere göre oldukça acımasızmış. Fırtına esnasında yardım bekleyen gemilere saldıran çift, masum insanları öldürüp mal ve paralarına el koyarmış.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap