Okuduğunuz kitaplarda ya da filmlerde baş kahramanların yaşadıkları maceraların birbirlerine çok benzediğini hiç fark ettiniz mi?

Fark etmediyseniz de bu yazıyı okuduktan sonra tüm filmleri farklı bir gözle izleyeceğinizi düşünüyoruz.

Kahramanın yolculuğu kavramını ilk kez 1949 yılında, Joseph Campbell adında bir mitoloji uzmanı ortaya atmış. Ona göre mitolojik hikayelerdeki kahramanlar ne kadar farklı olsalar da izledikleri yol aslında birbirinin aynı. İzledikleri bu yolda kahramanlık mertebesine erişebilmek için 12 temel aşamadan geçmesi gerekiyor.

Bu keşfin ardından edebiyatta ve sinemada kahramanın yolculuğu sıkça kullanılan bir şablon haline gelmiş. Bu 12 aşamanın tamamını anlatıp sizi sıkmak yerine kısa bir özet geçelim.

Öncelikle kahramanımız sıradan bir dünyada sakince yaşamını sürdürmektedir. Luke Skywalker ve Harry Potter buna örnek olarak gösterilebilir. Sonra kahraman bir maceraya çağrılır ve genellikle bu maceraya çıkmak konusunda gönülsüzdür. Daha sonra ikna olan kahramana bu çağrıyı genellikle bir bilge yapar (Gandalf , Obi Wan ya da Morpheus gibi).

Çağrıyı kabul eden kahraman bilmediği bir dünyaya giriş yapar. Matrix‘den çıkıp gerçek dünyaya adım atan Neo buna iyi bir örnek olabilir. Yolculuğuna devam eden kahraman orayı iyi bilenlerden doğaüstü yardımlar alır (Işın kılıcı ve asa gibi).

Yolculuk sırasında kahraman ve yoldaşları arasında bir sınama gerçekleşir. Boramir‘in yüzüğü alıp geri vermesi gibi. Ayrıca kahraman da aşk , öfke ya da cesaret gibi temel duygular ile sınanır (Frodo , Anakin ve Neo gibi).

Bu sınamalardan başarı ile geçen ve amacına ulaşan kahraman eve dönmeye hak kazanır. Evine başarıyla dönen kahraman dünyayı değiştirmiş ve kendi dünyasını da daha yaşanabilir bir hale getirmiştir. Deyim yerindeyse iki dünyanın da kurtarıcısı olmuştur.

Dikkat! Bundan sonraki örnek, filmlerin sonları ile alakalı bilgiler içerir:

Aragorn kral olur, Frodo, Gandalf ile uzak diyara yelken açar, Maximus huzura erer, Harry evlenip yuva kurar, Luke barışı sağlar ve Neo sonsuzluğa kavuşur.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap