Entrepreneur.com editörü Gerard Adams, kendisini etkileyen bir sohbet üzerine duygusal zeka hakkında bir yazı yayınladı.

İşte Adams’ın kaleme aldığı o yazı;

Ashley Zahabian ile duygusal zeka üstüne yaptığımız konuşma, bende gerçekten yankı uyandırdı. Bana küçük bir çocuk ve dedesi hakkında etkili bir hikâye anlattı ve algımı tamamen değiştirdi.

“Küçük bir çocuk ve büyükbabası akşam yemeği yemek için bir restorana gidiyorlardı” dedi bana ve büyükbabanın torununun yemek için ne tercih edeceği konusunda nasıl meraklandığını anlatmaya devam etti.

“Alabalık!” Ben alabalığı çok seviyorum” dedi çocuk yüksek bir enerjiyle.

“Balığı mı yoksa kendini mi seviyorsun”

Siparişleri sonunda masaya ulaştı ve çocuk her bir lokmanın keyfini çıkararak balığı bitirdi. Büyükbaba biraz endişeli bir şekilde torununa bir soru sordu. “Demek balığı seviyorsun, öyle mi?” Çocuk, “Evet öyle! En sevdiğim kısmı da çıtır çıtır olan sonu. Çok teşekkür ederim büyükbaba!” dedi.

Büyükbaba torununun teşekkürünü takdir etmek yerine küçük çocuğu sorgulamaya devam etti;

Benim zamanla farkındalık kazandığım şeyi anlamanı istiyorum. Yarım saat önce bana o balığı ne kadar çok sevdiğini anlatıyordun. Fakat ben senin bir şey hakkında düşünmeni istiyorum. O balığın sen onu ye diye başından neler geçtiğini biliyor musun?
En başta, bir çengel o balığı kanattı ve acı çekmesine sebep oldu. Sonra, ailesinden uzaklaştırıldı ve öldürüldü. Daha sonra iyice kızartıldı ki sen o çıtır çıtır olan kısmın tadını çıkar diye. En sonunda da senin tarafından çiğnendi ve böylece sen o alabalığın lezzetini tattın. Balığı sevdiğine emin misin yoksa sen sadece kendini mi seviyorsun?

Büyükbaba devam etti, “Bu hayatta her şey ilişkiler üzerine kuruludur, fakat bu onları bitiren bir şeydir. İnsanları sevdiğimizi iddia ederiz ya da çevremizdekiler için iyilik yapmak isteriz fakat kendimiz için en iyisi olduğuna inandığımız şeyleri yapmaya devam ederiz. Bu sevgi değildir, buna bencillik denir.”

İnsanlara nasıl yararın dokunacağını öğrenmelisin

Sohbeti, torununa seçtiğimiz kelimelerin, aldığımız kararların ve hissettiğimiz duyguların bilincinde olmanın ne demek olduğunu öğreterek bitirdi.

İyi bir hayat istiyorsan küçük adam, bunun sırrı şu: duygularını nasıl kontrol edeceğini ve nasıl gözeteceğini öğrendiğinde, diğer herkese odaklanmayı öğrenirsin. Diğer insanlara odaklanmayı başardığında onlara nasıl yararın dokunacağını öğrenirsin. Onlara nasıl yararın dokunacağını öğrendiğinde, onları hak etmiş olursun, ve onları hak ettiğinde ise ilişkilerin senin hayatını başarılı kılar.

Duygusal Zekâya yatırım yapmanın faydaları

Küçük çocuk büyükbabasının haklı olduğunu anlayınca, hayal kırıklığına uğramış hissetmişti, ta ki büyükbabası bunun bir hayat dersi olduğunu söyleyene kadar.

Büyükbabanın torununa öğrettiği özfarkındalık, Duygusal Zeka olarak adlandırılıyor. Duygusal Zeka, kendimizi daha iyi anlamaya ve böylece başkalarının deneyimlerine karşı daha şefkatli ve bilinçli olmamıza yarayan bir özfarkındalık uygulamasıdır.

Duygusal Zekamız, hayatımızın her açısının içine sızar, geliştirilebilir bir şey olduğu için Duygusal Zeka üstüne yatırım yapmak büyük bir avantajdır. Duygusal Zekanıza yatırım yapmanın avantajı mutluluğunuzu katlamasıdır. Günün sonunda, hayattaki görevimiz gelişimdir. Gelişimi davet edebildiğimiz zaman, zevk, acıya baskın gelir ve biz daha mutlu bireyler oluruz. IQ ise bu mutluluğu yaratamaz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap